MAGAZİN

35. İstanbul Film Festivali Altın Lale Ödülleri sahiplerini buldu

35. İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma bölümünde, En İyi Film dalında Altın Lale Ödülü'nü yönetmen Ahu Öztürk'ün "Toz Bezi" filmi kazandı. Ödül gecesine, "Toz Bezi" ile yönetmen Mustafa Kara'nın "Kalandar Soğuğu" filmlerini damgasını vurdu.

35. İstanbul Film Festivali Altın Lale Ödülleri sahiplerini buldu

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen törende, Altın Lale Ulusal Yarışma Ödülleri için 2015-2016 sezonunda tamamlanan 11 film yarıştı. Ahu Öztürk'ün "Toz Bezi" isimli filmi, Altın Lale Ulusal yarışmada "En İyi Film", "En İyi Senaryo" ve "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini kazandı.Ödülünü Müjde Ar'ın elinden alan Öztürk, jüriye ve İKSV'ye çok teşekkür ederek, "Senaryo 2-3 senemi aldı. Ciğerim söküldü yazarken. Bütün senaryoyu yazarken hissettiğim şey, annemin ruhuydu. Anneme ithaf ediyorum." dedi.Öztürk, filmin arkasında gerçekten çok büyük emekler olduğunu söyleyerek, "Bütün filmlerin arkasında böyle bir süreç var ama bize inanan bütün kadınlara çok teşekkür ederim." diye konuştu.

Mustafa Kara'nın yönetmenliği yaptığı "Kalandar Soğuğu" filmi, "En İyi Yönetmen", "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Görüntü Yönetmeni" ve "En İyi Kurgu" ödüllerine değer görüldü.Kara ödülünü alırken yaptığı konuşmada, ödüle layık görüldüğü için teşekkür ederek, "Filmi seyredenler ne dediğimi çok iyi anlayacaktır. Benim filmim gibi filmler, iyi yoldaşlar, iyi ekipler olmadan asla olmuyor. Filme baştan sona kadar inanan, yanımda duran, emek veren, sabır gösteren bütün ekip adına bu ödülü alacağım. Filmin çekimleri esnasında kaybettiğim babama ve bütün acılarını unutup, sadece benim acımı tedavi etmeye, destek olmaya çalışan, sabreden ve filmdeki 'nene' rolünü oynayan, anneme adıyorum filmi." diye konuştu.Onat Kutlar anısına verilen Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri Özel Ödülü "Rauf" filmiyle Barış Kaya ve Soner Caner'e "En İyi Özgün Müzik Ödülü" de "Tarla" filmiyle Doğan Duru'ya verildi.

"SEYFİ TEOMAN EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ"'NÜ EMRE KONUK'UN "ÇIRAK" FİLMİ KAZANDI
Ulusal Kısa Film Yarışması'nda "En İyi Kısa Film Ödülü" Ziya Demirel'in "Salı" filminin, mansiyon ödülü ise "Cemil Şov" ile Barış Sarhan'ın oldu.10 belgeselin yarıştığı Ulusal Belgesel Yarışması'nda "En İyi Belgesel Ödülü"nü, Onur Bakır ve Panagiotis Charamis'in "Hazır Ol" filmi kazanırken, Ayşe Polat'ın "Ötekiler" filmi de mansiyona layık görüldü.Türkiye yapımı 13 filmin yarıştığı "Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü" ise Emre Konuk'un "Çırak" filmine verildi.

"AUDENTİA ÖDÜLÜ"NÜ ANCA DAMİAN KAZANDI

Dünyada ilk kez 35. İstanbul Film Festivali kapsamında, bir kadın yönetmene verilen "Audentia Ödülü", Anca Damian'ın "Sihirli Dağ" filminin oldu.Uluslararası Yarışmada En İyi Film Ödülü "Bin Başlı Canavar" ile Rodrigo Pla'ya, Jüri Özel Ödülü Brady Corbet'in "Bir Liderin Çocukluğu" filmine verildi.

"FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü"ne, Sinemada İnsan Hakları bölümünde gösterilen filmlerden, İtalyan yönetmen Jonas Carpignano'nun "Akdeniz" filmi, mansiyon ödülü ise Kolombiyalı yönetmen Ciro Guerra'nın "Yılanın Kucağında" filmi layık görüldü.

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) tarafından verilen, Ulusal Kısa Film Ödülü "Jamais vu" ile Levent Türkan'ın, Ulusal Yarışma Ödülü, "Ana Yurdu" ile Senem Tüzen'in, Uluslararası Yarışma Ödülü de "Ansızın" filmiyle Aslı Özge'nin oldu.

TÖZÜM: "76. SANAT YILIM"
Törende ayrıca Türkiye sinemasına uzun yıllar emek veren oyuncu Suzan Avcı, yapımcı Şerafettin Gür, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm ve oyuncu Perran Kutman, festivalin "Sinema Onur Ödülleri"ni aldı.Tözüm, Hülya Koçyiğit'ten ödülünü almadan önce yaptığı konuşmada, "50 sene tiyatro, 60 sene dublaj yaptım ama bu alkışı hep çok sevdim. Benim 76. sanat yılım. Onun için." ifadelerini kullandı.

Şerafettin Gür'e ödülünü takdim eden Fatoş Güney, Yılmaz Güney'in filmlerinin yalnızca festivallerde gösterildiğine dikkati çekerek, "Umarım artık 25 yıldır Yılmaz Güney üzerinde süren gayri resmi sansür kalksın da onun önemli filmlerini, televizyonlarda, sinemalarda izleyebilelim, görebilelim. Karanlık günlerin aydınlığa çıkacağı umuduyla, Yılmaz Güney'in de sinema durdukça yaşayacağı düşüncesiyle, onu bir kez daha sevgiyle anıyorum." dedi

Kutman da konservatuvara kendisini kayıt ettiren kişinin annesi olduğuna dikkati çekerek, ödülü kazandığına en çok annesi adına mutlu olduğunu söyledi.Festivalin bu yılki Sinema Onur Ödülü sahiplerinden, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ünlü yönetmen Ülkü Erakalın'ın ödülü, oğlu Murat Erakalın'a takdim edildi.Gecede ayrıca, meslek hayatının 60. yılında Türk sinemasına katkılarından dolayı Türker İnanoğlu'na özel bir ödül verildi.

Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Müjde Ar ve Süleyman Turan gibi ünlü sinema sanatçılarının katıldığı törenin ardından Toz Bezi filminin gösterimi yapıldı.Tören sırasında ayrıca Zeki Alasya, Sümer Tilmaç, Yılmaz Köksal, David Bowie, Alan Rickman, Başar Sabuncu gibi geçtiğimiz yıl içinde hayatını kaybeden sinemanın usta isimlerinin yer aldığı görüntüler, törene katılanlardan uzun süre alkış aldı.

Festival kapsamında, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filmi gösterildi. Festival 17 Nisan'da sona erecek.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler