HABER

376 gün sonra kızını okula götürdü

Oda tv davasında yargılanan ve 375 gün sonra tahliye edilen gazeteci Nedim Şener'in ilk işi kızını okula götürmek oldu.

376 gün sonra kızını okula götürdü
OdaTV davasında Nedim Şener, Ahmet Şık, Coşkun Musluk, Muhammet Sait Çakır tahliye oldu.
Gazeteciler gözaltına alındıktan 375 gün sonra özgürlüklerine kavuştu. Tahliye kararını duyan sanık yakınları gözyaşlarına boğuldu.
[ ****](https://www.mynet.com/ahmet-sik-ve-nedim-sener-serbest-110100620157)
[** **](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/nedim-sener-ve-ahmet-sik-tahliye-edildi./9750/248527/)
Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv’de yapılan aramalar sonrasında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın’ın da aralarında bulunduğu 10’u tutuklu 13 sanık hakkında açılan davanın 11. duruşması dün yapıldı.
Duruşmada çapraz sorgusunda Ahmet Şık şunları söyledi:
“Yine susma hakkımı kullanıyorum. Bilin ki susmam suçsuzluğumdan ve haklılığımdan. Tapelerin tamamının okunması lazım. Savcı işine gelen yerleri almış, gelmeyen yerleri almamış. Nedim Şener’in bu kitapla hiçbir ilgisi yok. Olsaydı söylerdim. Ben kimsenin emeğini yemem. Bu kitabı yazmakta tek katkı benim haber kaynaklarım”
Üye hakim, Şener’e Dink cinayeti ile ilgili yeni kitap çalışmalarını sordu. Şener “Çıkınca DDK’nın Dink cinayetiyle ilgili ortaya çıkardığı skandalı da anlatacağım bir kitap yazacağım” dedi. Şener ‘Ahmet Şık’ın kitabının çıkması için yardımcı oldunuz mu?’’ sorusuna “Ahmet’e katkım yoktur” yanıtını verdi. Şener, sorgusunda şunları söyledi:
“Bu davada herkes yazdığı şeyden sorumlu. Benim zorluğum, başkalarının yazdıkları yüzünden suçlanıyor olmam. Kitapları yazdığıma ve katkı yaptığıma dair tek delil yok. Yargılama konum gazetecilik faaliyetimdir. 100’e yakın davaya çıktım. ‘İleride soracaklar neden yattın?’ diye ‘Yazmadığım kitaplardan’ demek zorunda kalacağım.”
Çapraz sorgusu bitirilen Nedim Şener tahliyesini istedi.
**6 sanığa tahliye yok**
Özel Yetkili 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, 1 saatlik aranın ardından saat 18.00 sıralarında 4 sanığın tahliyesine karar verdi. Mahkeme, Nedim Şener, Ahmet Şık, Coşkun Musluk ve Sait Çakır’ın üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, suç vasfının değişme ihtimali ve tutuklulukta geçen süreyi nazara alarak tahliye kararı verdi.
Mahkeme, tutuklu sanıklar Yalçın Küçük, Soner Yalçın, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Müyesser Uğur ve Hanefi Avcı’nın ise tahliye talebini reddetti. Mahkeme, kararında, sanıklara atılı suçun vasıf ve mahiyeti, elde edilen delillerin içeriği, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, delillerin henüz tamamen toplanmamış olması ve bilirkişi raporunun henüz dosyaya sunulmadığını belirtti. Dava, 18 Haziran’a ertelendi.
**Kızımın elinden tutmayı özledim**
Nedim Şener’in eşi Vecide Şener ve 10 yaşındaki kızı Vecide Defne Şener, tahliyeleri cezaevi kapısında beklediler. Çıktıktan sonra kızına sarılan ve cezaevinden el ele ayrılan Nedim Şener, bir gazetecinin “En çok neyi özledin?” sorusuna, “Kızımı sabahları elinden tutup, okula götürmeyi özledim” dedi.
**Nedim Şener, 376 gün sonra kızını okula götürdü**
Dün tahliyesine karar verilen gazeteci yazar Nedim Şener, bu sabah eşiyle birlikte kızını okula götürdü. Şener sabah saatlerinde eşi ve kızı ile Bakırköy’deki evlerinden çıktı. Şener, tahliyesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken ilk iş olarak kızını okula götüreceğini söylemişti. Şener, evinden eşi Vecide ve kızları Defne ile birlikte çıktı.
Kendisini bekleyen gazetecilerle selamlaşan Şener ailesi daha sonra okula gitmek üzere araçlarına yürüdü. Gazetecilere tek tek teşekkür eden ve oldukça mutlu olduğu gözlenen Şener, kızı ve eşiyle birlikte el sallayarak sokaktan ayrıldı.

[376 gün sonra kızını okula götürdü](https://www.mynet.com/videolu-haberler "376 gün sonra kızını okula götürdü") | [www.mynet.com/video](https://www.mynet.com/video "https://www.mynet.com/video")
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön