HABER

384 sınıf ve branş öğretmeni seçilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve soydaşlarının öğrenim çağındaki çocuklarının eğitim-öğretimlerinde görevlendirilmek üzere sınavla 384 sınıf ve branş öğretmeni seçecek.

MEB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, yurtdışında görevlendirilecek öğretmenlerle ilgili bir genelge yayınladı.

Genelgeye göre, yurtdışında görevlendirilecek öğretmenler, 26 Mart 2006 tarihinde yapılacak mesleki yeterlik sınavına alınacak.

Sınava katılacak öğretmenlerde, en az 5 yıl öğretmenlik hizmeti bulunması, 657 Sayılı Kanuna tabi olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında veya merkez teşkilatında öğretmen kadrosunda fiilen çalışıyor olması (vekil öğretmenler ile sözleşmeli olarak çalıştırılanlar hariç) şartları da aranıyor.

MEB'e bağlı özel okullarda sınıf veya branş öğretmeni olarak görevli iken devlet okullarına atananlarda, 5 yıllık öğretmenlik hizmetinin son üç yılını Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında yapıyor olma şartına da bakılacak.

Sınava katılacak öğretmenler arasından Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İsviçre, Kanada v.b. ülkelerde görevlendirileceklerden Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (KPDS) başarılı olduklarını belgelemeleri de istenecek.

Şartları taşıyan öğretmenler yalnız bir ülke grubu için başvuruda bulunabilecek.

Yurt dışında görevlendirilecek öğretmenler, mesleki yeterlik ve temsil yeteneği mülakatı olmak üzere iki aşamalı bir sınavla seçilecek.

Öğretmenlerin görev süreleri, başarılı olmaları ve bulundukları ülkenin çalışma koşulları dikkate alınmak kaydıyla her defasında bir yılı geçmemek üzere Komisyonca en fazla 4 yıl daha uzatılabilecek, toplam görev süresi 5 yılı geçmeyecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler