HABER

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, belediyelere bu yıl sonuna kadar kısırlaştırılan ve Hayvanları Koruma Bilgi Sistemi'ne (HAYBİS) kaydedilen sahipsiz hayvanlar için toplam 5 milyon lira ödenek aktaracaklarını, bakımevi bulunan belediyelere de 1 milyon lira tutarında mikroçip ve kulak küpesini ücretsiz olarak dağıtacaklarını bildirdi.

Eroğlu, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, yürütülen çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hayvan haklarının korunması, hayvanlara iyi muamelenin temin edilmesi ve hayvanların her türlü mağduriyetinin önlenmesini sağlamak amacıyla çalışmalara hızla devam ettiklerini belirten Eroğlu, "2009-2017 yılları arasında hayvan bakımevi yapımı amacıyla 50 belediyeye 26 milyon 137 bin lira destek sağladık. Verdiğimiz destekle yapılan Balıkesir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi de bu yıl içerisinde hizmete alındı." bilgisini verdi.

Bakanlık olarak "Aşıla, kısırlaştır, kayıt altına al, sahiplendir ve yaşat" politikası ile hareket ettiklerini vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Hayvanları Koruma Bilgi Sistemi ile bütün sahipsiz hayvanların kayıt altına alınmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda belediyelere bu yıl sonuna kadar kısırlaştırılan ve HAYBİS'e kaydedilen sahipsiz hayvanlar için toplam 5 milyon lira ödenek aktaracağız. Bakımevi bulunan belediyelere de 1 milyon lira değerinde mikroçip ve kulak küpesini ücretsiz olarak dağıtacağız. Ayrıca hayvan sevgisinin aşılanması ve farkındalığın arttırılması amacıyla basılı materyal, mama ve su kabı ile otomatik mama ve su makinasının dağıtımına devam ediyoruz. Kamu spotları ile sokak hayvanlarına su ve yiyecek desteği sağlanması için vatandaşlarımızı teşvik ediyoruz. Sahipsiz hayvanların kış aylarının olumsuz şartlarından korunabilmeleri amacıyla 500 bin lira değerinde kedi evi ve köpek kulübesi dağıtımını gerçekleştirdik."

- "Vatandaşlarımızdan azami hassasiyet bekliyorum"

Bakan Eroğlu, 2016-2017 kış sezonunda yaban hayvanlarının beslenebilmeleri için tabiata 510 bin 56 kilogram yem bırakıldığını ifade ederek, bireyleri azalan türleri koruma altına aldıklarını, koruma altına alarak ürettikleri yaban hayvanlarını yaban hayat sahalarına yerleştirdiklerini aktardı. Kelaynak, alageyik, ceylan, kırmızı benekli alabalık ve Anadolu yaban koyununun bu türler arasında yer aldığına işaret eden Eroğlu, "Hayvan haklarının korunması konusunda sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle birlikte özveriyle çalışmaya ve bu konuda yapılan faaliyetlerin artarak sürdürülmesi için gerekli desteği vermeye devam ediyoruz. Gayemiz el ele vererek hayvanların hayat hakkına sahip çıkmak ve onların hayat şartlarını daha da iyileştirmektir. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle hayvanların korunması hususunda bütün vatandaşlarımızdan azami hassasiyet göstermelerini bekliyorum." değerlendirmesini yaptı.

Geri Dön