HABER

4 köy alındı, 100 IŞİD'li öldürüldü

ÖSO, Cerablus operasyonunda ilçenin 3 kilometre içindeki Keklice ile Kıvırcık Karakuyu köylerinin ardından Elvaniye ve Güğüncük köylerini de ele geçirdi. 100 IŞİD'li etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü DAEŞ'e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu'nda, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları bölgenin 3 kilometre içine girdi. Saat 17.00 itibariyle etkisiz hale getirilen IŞİD'li sayısının 100 olduğu belirtiliyor. Teslim olan IŞİD'liler olduğu öğrenildi.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, sabaha karşı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ militanlarından temizlenmesi amacıyla başlatılan harekatta örgüte ait hedefler, Fırtına obüsleri ve savaş uçaklarıyla ateş altında tutuluyor.

Zırhlı birliklerin sınırdan içeri girmesinin ardından bölgede konuşlu ÖSO birliklerinin ilerleyişi başladı. Birlikler, sınırın Suriye tarafında yaklaşık 3 kilometre mesafedeki Keklice köyünü IŞİD'den geri aldı. ÖSO unsurlarıyla DAEŞ militanları arasındaki çatışmalar sürüyor.

ÖSO 4 KÖYÜ ELE GEÇİRDİ, 100 IŞİD'Lİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Cerablus'a düzenlenen Fırat Kalkanı operasyonunda, Suriyeli muhaliflerin eline geçen köy sayısı 4’e yükseldi. Keklice ile Kıvırcık Karakuyu köylerinin ardından Elvaniye ve Güğüncük köyleri de ÖSO'nun denetimine geçti.

Cerablus'a düzenlenen Fırat Kalkanı operasyonunda, şu ana kadar 100 IŞİD’linin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

BOMBA YÜKLÜ 3 ARAÇ İMHA EDİLDİ

Karkamış'taki Sputnik muhabiri Hikmet Durgun, Cerablus’un batısında Türk askerinin desteği ile kente giriş yapan ÖSO’ya Türkmen gruplar, Sultan Murad Tugayları ve Şam Cephesi’nin de eşlik ettiğini aktardı.

Suriye’ye girilen hat üzerindeki noktalarda mayın temizleme çalışması da yapıldı. Öte yandan Türk savaş uçakları IŞİD’e ait bomba yüklü üç aracı imha etti.

KOLLARINDAKİ MAVİ BANTIN SIRRI

Uzmanlar nizami birlik olmadıklarından birbirlerini vurmamaları için, dost ateşi olmaması için operasyona girmeden çok kısa bir süre önce çok da kopyalanamayacak renklerde kol bantları yapıldığını belirterek, bu operasyonda 'mavi'yi Türkmenlerin, 'kırmızı'yı ise ÖSO içindeki diğer grupların kullandığını ifade ettiler.

(AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön