40 yaş üzeri kadınların gebe kalma oranı yükseldi

40 yaş üzeri kadınların gebe kalma oranı yükseldi

LONDRA (İHA) - İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi 40 ve üzeri yaşlardaki kadınların gebe kalma oranlarının yükseldiğini açıkladı.

Aile Planlama Derneği Başkanı Julie Bentley, bu ilerlemenin arkasında daha iyi eğitim, kariyer fırsatları ve farklı yaşam tarzı seçebilmenin yattığını söylüyor. Bentley, "Kadınlar doğurganlık oranlarının 35 yaştan sonra düştüğünü ve gebe kalmalarının daha uzun zaman alacağını bildikleri sürece, geç hamilelik mantıklı bir seçim" diyor.
Royal College'de ebe olan Sue Jacob, normalde 40 ve üzeri yaşlarda gebe kalmanın riskli olduğunu söylerken, "Ancak günümüzde kadınlar daha sağlıklı. Anneler bu yaşlarda daha bilgili oldukları, psikolojik ve duygusal olarak kendilerini çok daha rahat kontrol altına alabildikleri için bu yaºlarda çocuk sahibi olmakta daha avantajlı" şeklinde konuşuyor.

İstatistik ofisinin hazırladığı raporda, 15 ile 44 yaş arasındaki gebe kalan kadınların oranı ortalama yüzde 3 arttığı, 18 yaşın altında gebe kalan kadınların oranının da yüzde 41.4'ten 40.7'e düştüğü görülüyor.

İngiltere ve Wales'de 2005 yılında gebe kalan kadın sayısı 841.800 iken 2007 yılında bu sayının 866.800'a çıktığı kaydediliyor. Bu sayının yüzde 56'sını evlilik dışı ilişki sonucu hamile kalan kadınlar oluşturuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler