HABER

413 bin TL’lik ihale 413 milyon TL yazıldı

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in fidan alımı soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 413 bin TL’nin sehven 413 milyon TL olarak yazıldığını belirtti.

Yıldırım, topu Kamu İhale Kurumu’na attı. Kamu İhale Kurumu Başkanı Dr. Hasan Gül ise, söz konusu işe ait sonuç formunun internet üzerinden ilgili İdare tarafından doldurulduğunu belirterek, “Bu formda sözleşme bedeli 413 milyon TL (dört yüz on üç milyon) olarak belirtilmiştir” dedi.

-BAKAN YILDIRIM “413 MİLYON SEHVEN YAZILDI” DEDİ, TOPU KİK’E ATTI-

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in, soru önergesine yanıt veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 31 Mart 2010 tarihinde ihalesi yapılan Karayolları 11. Bölge (Van) Müdürlüğü Hudutları dahilinde fidan dikimi ve bakım hizmet alım işinde 413 milyon TL’nin gerçekte 413 bin TL olduğunu belirterek, “Sorun Kamu İhale Kurumu'ndan kaynaklanmakta olup, sehven yazılan rakam Kamu İhale Kurumu ile görüşüldükten sonra düzeltilmiştir. Kamu İhale Kurumu'da yazılım hatası olduğunu teyit etmiş olup, Kamu İhale Komisyon kararı ekte sunulmuştur” dedi.

-KİK’TEN FARKLI YANIT GELDİ-

Kamu İhale Kurumu Başkanı Dr. Hasan Gül, CHP’li Turgut Dibek’e gönderdiği yanıtta ise, söz konusu işe ait sonuç formunun internet üzerinden ilgili İdare tarafından doldurulduğunu belirterek, “Bu formda sözleşme bedeli 413.000.000 TL (dörtyüzonüçmilyon) olarak belirtilmiş ve bu bilgiler doğrultusunda ihalenin sonuç ilanı 25 Mayıs 2010 tarihinde Kamu İhale Bülteni’nde yayımlanmıştır” dedi.

-“KURUMA ŞİFAHİ OLARAK BİLDİRİLDİ"-

Daha sonra ihaleyi yapan İdare tarafından sonuç ilanında sözleşme bedelinin 413 bin TL olması gerekirken 413 milyon TL girildiğinin şifahi olarak Kuruma bildirdiğini vurgulayan Gül, şöyle dedi:

“İdareye sözleşme bedelinin değiştirilebileceği, ancak yayımlanmış olan sonuç ilanının değiştirilemeyeceği konusunda bilgi verilmiş ve söz konusu sözleşme bedelindeki rakamsal tutarın düzeltilmesinin idarenin kendisi tarafından yapılabileceği hususu aktarılmıştır. Bunun üzerine İdare tarafından anılan ihaleye ilişkin sözleşme bedeli tutarı düzeltilmiş ve Kurumun internet sayfasında yer alan ‘Bir Bakışta ihale’ bölümünde düzeltilmiş tutara yer verilmiştir.

Sonuç olarak Kurum veritabanındaki sözleşme bedellerine ilişkin bilgiler idareler tarafından internet üzerinden girilen veriler temel alınarak oluşturulmaktadır.”

-DİBEK: “BAKANLIK BİZİ YANILTMAKTA”-

İki yanıtı ANKA’ya değerlendiren CHP’li Dibek, “Ulaştırma Bakanlığı’nın yanıtında Kamu İhale Kurumu’nun 413 bin TL olan bedelin 413 milyon TL olarak yanlış yazıldığını ifade etmiştir. Kamu İhale Kurumu ise basında çıkan haberler üzerine sorunun Karayolları Bölge Müdürlüğünden kaynaklandığını belirtmiştir. Mevzuat gereği ihaleleri ilgili kurumlar Kamu İhale Kurumunun internet sitesine girmek durumundadır. Buna göre ortadaki hata bölge müdürlüğünden kaynaklandığı halde, Bakanlık bizi yanıltmaktadır” dedi.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön