HABER

5 gezegenli yıldız sistemi keşfedildi

Washington (AA)- Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) bilim adamları, güneş sistemi dışında, bir yıldızın yörüngesinde dönen 5. gezegenin keşfedildiğini bildirdi.

Gökbilimciler, keşfedilen yeni gezegenin, Dünya'dan çok daha büyük, ancak kendi güneşi olan 55 Cancri olarak adlandırılan yıldızdan Dünya ile benzer uzaklıkta olduğunu açıkladı.San Francisco Üniversitesi'nden gökbilimci Debra Fischer, bu yıldızın çevresindeki 4 yıldızın daha önceden bilindiğini, ancak yörüngedeki
beşinci gezegenin keşfinin, ilk kez 8 gezegenin bulunduğu Güneş sistemi dışında bir yıldızın yörüngesinde 5 gezegen olduğunu ortaya koyduğuna işaret etti.

Fischer, gazetecilere açıklamasında, yörüngesinde 5 gezegen belirlenen yıldızın kendi güneşimize çok fazla benzediğini, yaklaşık aynı boyutta ve yaklaşık aynı yaşta olduğunu belirterek, "Gezegenlerle dolu bir sistem gibi görünüyor" dedi.

Yeni keşfedilen gezegenin, Dünya'nın 45 katı ve Satürn'e benzer büyüklükte olduğunu belirtildi.Gökbilimcilerin, bu 5 gezegeni keşfinin 18 yıl aldığı kaydedildi.
Yengeç takımyıldızı içindeki 55 Cancri yıldızının, 41 ışık yılı uzaklıkta olduğu bildiriliyor. Işığın 1 yılda katettiği mesafe olan ışık yılı, 9.4 trilyon kilometreye karşılık geliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön