HABER

5 günlük vali

KIRŞEHİR (İHA) - Vali değişikliği konusunda Türkiyede bir rekora imza atan Kırşehirde, geçici görevle merkeze çekilen M. İrfan Kurucu, yeniden Kırşehir Valisi oldu. 5 gün sonra emekli olacak Kurucu, "Emekli kimliğimde Kırşehir Valisi yazacak. Veda etmeye geldim" dedi.

Kasım 1997 yılında Kırşehir Valisi olan Vali M.İrfan Kurucu, 3 yıl görev yaptıktan sonra Ağustos 2000 tarihinde merkeze alınmış, boşalan Kırşehir Valiliği görevine Selahattin Hatipoğlu getirilmişti. Haksız yere merkeze alındığını ileri süren Kurucu, Danıştaya dava açmıştı. Yürütmeyi durdurma kararı alınması üzerine Kurucu, 15 Şubat 2001 tarihinde yeniden Kırşehir Valiliğine getirilmişti. Ancak, Kırşehirde 3 ay görev yapabilen Kurucu, Mayıs 2001'de Danıştay'ın yürütme kararını durdurma kararını bozması ile yeniden merkeze alınmış ve Kırşehir Valiliği'ne Selahattin Hatipoğlu yeniden getirilmişti. Kurucu, Danıştay'a açtığı yürütmeyi durdurma kararının bozulması sonrası açtığı bir başka dava ile de 'esas karar' olarak kazanmış ve yeniden Kırşehir Valiliği'ne getirilmişti. Üçüncü kez Kırşehir Valisi olarak atanan Kurucu, 25-27 Nisan tarihleri arasında Ankarada yapılan Mülki İdareler Şurasına görevlendirilmiş ve geçici görevle Ankaraya çağırılmıştı. Boşalan Kırşehir Valilik makamına Vali Yardımcısı M.Emin Çolak vekaleten atanmış ve 2 ay görev yapmıştı. Geçici görevle merkeze alınan Vali Kurucu, 5 gün valilik yapmak için yeniden Kırşehire gönderildi.

VALİ KURUCU KIRŞEHİRLİLER İLE VEDALAŞIYOR Vali Kurucu vilayet personeli ve basın mensupları tarafından karşılanırken, daire amir ve müdürlerine veda etmeye geldiğini söyledi. Kurucu, "Bilindiği üzere 1 Temmuz 2002 tarihinde emekli olacağım. Daha önce Kırşehirden emekli olan vali var mı? Araştırın, varsa ben de öğrenmiş olurum. Ben Kırşehir Valisi olarak emekli olmak istiyorum ve olacağım. Emeklilik cüzdanımda 'Kırşehir Valisi' yazacak" dedi. Kurucu, basın mensuplarının, "Ankarada yapılan İkinci Türk Şurasına geçici olarak görevlendirilmenizin altında yatan sebep nedir?" sorusuna, "Bu değerlendirmeyi halkımıza ve düşünen kafalara bırakıyorum" şeklinde cevap verdi. Kırşehirdeki veda turunu bitiren Kurucu, daha sonra merkeze bağlı ilçelere giderek kaymakam ve belediye başkanları ile vedalaştı. Kurucu'nun, 1 Temmuz 2002 Pazartesi günü vilayet personeli ile vedalaştıktan sonra Kırşehir`den ayrılacağı bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön