Kıraç toprakları ormana çevirdiler

Konya'nın Akşehir ilçesinde eskiden köy statüsünde olan Tekke Mahallesi'nde oturan 5 kardeş, kıraç olan toprakların ormana dönüşmesine büyük katkı sağladı. 1958'den 1980'li yılların sonuna kadar Orman İşletme Müdürlüğü'nün ağaç seferberliği çalışmalarında işçi olarak çalışan kardeşler, sırtlarında, tepeliklere fidan taşıyıp dikti, suladı, çapasını yaptı.

Fidanların ağaç olduğu bölgede yaşlılık dönemlerini yemyeşil ormanın içinde geçiren kardeşlerden Ramazan Karakoyun, ''O zaman araba ve at yoktu. Eşekle ve sırtımızda yürüyerek tepeliklere fidanları çıkartıp, dikip, yetiştirdik'' dedi.

Orman İşletme Müdürlüğü, 1958 yılından önce kıraç topraklara sahip olan Akşehir ilçesine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Tekke Mahallesi ve çevre köylerde ağaçlandırma seferberliği başlattı. O köylerde oturanlar da seferberliğe katıldı. Karakoyun ailesinin en büyük oğlu Ramazan Karakoyun (92) da o dönem ağaçlandırma seferberliğine gönüllü başladı. Ardından İşletme Müdürlüğü'nde ücretli işçi olarak devam etti.

'Kıraçtı, hiç ağaç yoktu'

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Gönülden tebrik ediyorum. Helal. Allah razı olsun
adamm olmanın somut hali
Ne kadar vicdanlı, halden anlayan, bitki tabiat canlı orman dostu oturaklı insanlar. Allah huzur mutluluk bereket versin yaşamlarına...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler