HABER

5 kiloluk ur çıktı

Şanlıurfa Suruç Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilen ameliyatla, bir kadının karın bölgesinde oluşan, yaklaşık 20 santim büyüklüğünde, 5 kilogram ağırlığındaki ur çıkartıldı.

Suruç Devlet Hastanesi'ne artan karın ağrıları ve şişlik şikayetiyle başvuran Hanım Altın (46), hastanede görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Kadir Kangal tarafından muayane edildi. Yapılan tetkikler sonucunda, kadının karın bölgesinde yaklaşık 5 kilo ağırlında bir ur'a rastlandı.

Bir buçuk saat süren başarılı bir ameliyatın ardından yaklaşık 20 santim büyüklüğünde, 5 kilogram ağırlığındaki ur çıkartıldı. Operatör Kadir Kangal, hastanın 1.5 yılı aşkın bir süredir şişlik ve karın ağrısı şikayeti çektiğini, artan ağrıları üzerine kendilerine başvurduklarını belirterek, "Hastamız 46 yaşında 6 çocuğu var. 1.5 yılı aşkın bir süredir şişlik ve karın ağrısı şikayeti ile bize başvurdu. Yaptığımız değerlendirmede, rahminden kaynaklanan 20 santime yakın bir kitleyi çıkarttık. Hastanın ameliyat sonrası bir sıkıntısı olmadı. Bu gibi vakanın tekrarlama gibi bir olasılığı da yok. Çünkü rahmini de beraber çıkardığımız için bu urlar da halk arasında iyi ur diye bilinen Tıp dilinde myom dediğimiz kitlenin tekrarlama gibi bir olasılığı yok. Genelde 40 yaşının üstünde bulunan 10 kadının 4'ünde bulunabilir. Ama bunlar genelde küçük boyutlarda olur. 4 veya 5 santim ama bu buyu bir büyüktü 20 santime kadar büyümüş, böyle büyük bir ura çok az sayıda rastlıyoruz" dedi.

Diğer Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Özgüç Takmaz ise, "Böyle bir ameliyatı yapabilmek için iyi bir altyapı lazım, üstünde bunu yapabilecek hekimler lazımdı. Suruç Devlet Hastanesi'nde de bunlar var. Bunlar yapılabiliyor. Yani illa büyükşehirlerde, büyük hastanelerde değil, ilçe hastanelerde de böyle ameliyatlar, böyle hizmetler veriliyor. Bu ameliyatın burada olması Suruç için büyük bir fırsat. Ameliyatta problemsiz geçti. Kadir beyle birlikte ameliyatı gerçekleştirdik. Başarılı bir ameliyat oldu" diye konuştu.

Hasta Hanım Altın da doktorlara teşekkür ederek, "Şu an çok iyiyim, hiçbir sorunum kalmadı. Ameliyat başarı ile geçti. Hiçbir ağrım falan da kalmadı. Tüm doktorlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön