HABER

5 milyar fincan kahve tüketildi

İSTANBUL (ANKA) - Nescafe İçecekler Genel Müdürü Grant Phillips, dünyada saniyede ortalama 4 binden fazla Nescafe içildiğini belitirken, 2006 yılında Türkiye'de 5 milyar fincan kahve tüketildiğini kaydetti.

Nescafe "3'ü 1 Arada" ürünündeki yeniliklerin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına, Nestle İçecekler Genel Müdürü Grant Phillips ile İçecekler Pazarlama Müdürü Ayşe Canverdi katıldı. Nescafe'nin pazardaki konumu hakkında bilgi veren Phillips, dünyada her bir saniyede 4 binden fazla Nescafe tüketildiğini ve Nescafe'nin tüm dünyada tüketilen çözülebilir kahveler içindeki payının da yüzde 55'in üzerinde olduğunu kaydetti.

Phillips, Nescafe'nin, Türkiye toplam çözülebilir hazır kahve perakende pazarındaki payının YTL cinsinden yüzde 67 olduğunu kaydederek, "Toplam kahve pazarı 5 milyar fincandan oluşuyor. Bunun yüzde 76'sı perakende kanalıyla satılıyor ve 2006'ya yansıyan satış rakamı 261 milyon YTL. Diğer kalan yüzde 24'ü de ev dışı tüketimi oluşturuyor. Nescafe'nin ev dışı tüketim kapsamında çözülebilir kahve pazarındaki payı yüzde 60" diye konuştu.

-"AR-GE'YE 2006'DA 1.5 MİLYAR DOLAR HARCANDI"-
Kaynakların büyük kısmını Ar-Ge'ye ayırdıklarını ve Nestle'nin gıda sektöründe dünyadaki en büyük araştırma geliştirme laboratuarına sahip olduğunu ifade eden Phillips, "2006 yılında araştırma geliştirme faaliyetleri için toplam 1.5 milyar dolar ayırdık" dedi.
Phillips, önümüzdeki haftalarda da yaz sezonu için düşünülen Nescafe Ice'ın lansmanını yapacaklarını belirterek, ürünün fiyatını biraz indireceklerini söyledi.

Geri Dön