5 saat ilk 3 madde tartışıldı

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 'yeni anayasada değiştirilemez maddeler olmalı mı olmamalı mı?' konusunu tartışmak için toplandı ancak 5 saat süren toplantıdan uzlaşma çıkmadı.

5 saat ilk 3 madde tartışıldı

Anayasa Uzlaşma Komisyonu mevcut anayasanın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilk 4 maddesinin yeni anayasada yer alıp almayacağını tartıştı ancak uzlaşamadı.

AK Parti ve BDP, yeni anayasada değiştirilemez maddeler olmaması gerektiği düşüncesinde.

Komisyonun AK Partili üyesi Mustafa Şentop, “Bu anayasanın belli maddelerine dokunamıyorsak o zaman yeni anayasadan söz edemeyiz. İlk üç maddeyi değiştirilemez hale getiren Milli Güvenlik Konseyi’dir. 12 eylül darbesini yapan 5 generaldir” dedi.

BDP’li üye Meral Beştaş Daniş de, “Değiştirilemez hiçbir madde olduğunu düşünmüyoruz. Darbe anayasasanın bize getirdiği 4'üncü meddenin kesinlikle değiştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

CHP ve MHP ise, değiştirilemez maddelerin yeni anayasada bulunması gereken kırmızı çizgiler olarak değerlendirdi.

CHP’li Atilla Kart, “Bu değerler üzerinden, bunların değiştirilebilirliği üzeriden bir tartışmaya girmiyoruz. Böyle sir tarıtşmaya meydan vermek de istemiyoruz. Bu anlayışın, hassasiyetin içindeyiz” derken, MHP’li

Faruk Bal da, “Bu devletin ilk üç maddede temel sütunları inşa edilmiştir. Bunların değiştirilmesine karşı olduğumuzu ve yeni anayasada da bu üç maddenin değiştirilmemesi gerektiğini söyledik” ifadelerini kullandı.

Mevcut anayasanın birinci maddesi, Türkiye Devleti'nin bir cumhuriyet olduğunu ortaya koyarken ikinci madde ise devletin insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu hükme bağlıyor.

Üçüncü madde ise, "Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür" cümlesiyle başlıyor ve dilinin Türkçe, bayrağının al yıldız, başkentinin de Ankara olduğunu teminat altına alıyor.

Dördüncü madde ise ilk üç maddenin değiştirilemez hatta değiştirilmesi teklif dahi edilemez olduğunu belirtiyor.

Komisyon çalışmalarına cuma günü devam edecek.

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 96 yorum
Ben neden Atatürk milliyetçiliğine anayasa gereği bağlı olayım. Anlamak çok zor. İsteyenler tabiki bağlı olsun. Ama bunu Anayasa ile belirleyemezsiniz. 2013 leri yaşıyoruz. Biraz çağdaş olalım.
nikini yanlış koymuşsun karakterinle özdeşmiyor aslanım.
SÖZLERİNİ BEĞENMEYENLER SENİN NE KADAR ÇAĞDAŞ OLDUĞUNU BELİRTMİŞ ZATEN..
bak orda ırak var, saudi arabia var, yol yakınken git...
Her devletin bir kuruluş felsefesi vardır.
böyle olursa sevmeyenler tabii olur sevgi kanunla, zorla, yasayla olmaz o zaman fatih sultan Mehmet için , yavuz sultan selim ve bir çok büyük içinde yasa çıksın
çağdaş olalım elimize palayı alıp gençleri kovalayalım dimi. sevme atatürkün senin gibi hainlerin sevgisine ihtiyacı yok bazen diyorumki keşke atatürk olmasaydı gerçekten senin fransız ingiliz veya italyan evladı olsaydın bakalım ozamanda bukadar isyan edebilecekmiydin... aileni soyunu geçmişini bugün kitaplardan okuyorsan bu erdoğanın sayesinde değil unutma. atatürk bu topraklar bütün demiş sayın erdoğan ona buna satın dememişya...
VALLA BİZ ÇAĞDAŞIZ DA BİRADER ÜLKEYİ YÖNETENLER VE ONLARIN ARKASINDAN GİTTİĞİNİ İDDAA EDEN AMA BENİM BİR TÜRLÜ ÇOĞUNLUĞUNU KABUL ETMEDİĞİM (ÇÜNKÜ GERÇEKTEN BU KADAR YÜKSEK BİR OY ORANI OLDUĞUNA İNANMIYORUM)İKTİDAR TEBASI,ÜLKEYİ ÇAĞDAŞLIKTAN GERİCİLİĞE GÖTÜRME ÇABASINDA.SİZ SANIYORMUSUNUZ Kİ ARAP YARIMADASINDA Kİ ÜLKELERDE PETROL ÇOK OLDUĞUNDAN ZENGİN VE ÇAĞDAŞLAR.MİMARİLERİ ÇOK KATLI BİNALARDAN OLUŞUYOR DİYE ÇAĞDAŞLAR.HEPSİ GERİ KAFALI YOBAZLARDAN OLUŞUYOR.BEN İRANA GİTTİM.MEMLEKETİMİN TAŞINA TOPRAĞINA İNSANINA KURBAN.ATATÜRKÜN KIYMETİNİ BİLİN SİZ.
senin sözlüğünde toprak satmak anaları ağlatmak ülkeye sürekli sığıntıları sokmak polisi köpeğin haline getirmek ülkemizin bayrağına toprağına huzuruna namahrem eli değdirmek. ülkeyi bölmeyi çalışanları parlamentoya alıp sonra da gelmiş burada çağdaşlıktan bahsedecek en son kişisin. ama suç sende değil.
12 sene geriye gittik sen atatürtke baglı degilsen o zaman türkiyeden derhaql gidin az insan olun grurunuz varsa cıkın gidin atatürkün kurdugu türkiyesinden yaşamayı bilip birde nankörlük serefsizlik yapmayı alışkanlık hale getirmeyede utanmıyorsunuz .............
ATATÜRK OLMASAYDI, BU KİMLİĞİ TAŞIMAYACAKTIN BELKİ DÜNYADA OLURDUN AMA ARTIK KİMDEN VE HANGİ NESİLDEN OLURDUN O BİLİNMEZ İŞTE.. BU ARADA ATATÜRK SİZE NE YAPTI ONU DA ANLAYAMIYORUM, ATATÜRK'Ü SEVMEZSİNİZ, İSTANBUL'U FETİH EDEN FATİH'İ SEVMEZSİNİZ, HATTA VE HATTA DÜNYANIN YEDİ HARİKASINDAN BİRİSİ OLAN ÇİN SEDDİNİN YAPILMASINI SAĞLAYAN ECDADI SEVMEZSİNİZ, SİZ KİMDENSİNİZ? BİZDEN DEĞİLSENİZ BU ÜLKEDE, BU BAYRAK ÇATISINDA NE İŞİNİZ VAR, NEREYE TABİİSENİZ GİDİN ORAYA MADEM, İNSANLAR SİZİN GİBİ NE EDÜĞÜ BELİRSİZ İNSANLARA ÇOK DA MERAKLI DEĞİL ARKADAŞIM. İLTİCA ET MEMNUN DEĞİLSEN...
Bir Mhpli veya Chpli birisi çıksın ağlasın televizyon karşısında hep aynı insanlar mı ağlıyacak.Gerçekten tartıştığımız konulara bakın amacınız ne kozları açık oynayın.Cumhuriyetten mi rahatsızsınız yoksa dilden mi yoksa bölünmez bir bütün olmasından yoksa Cumhuriyeti kuran kişiden mı amacınız ne söyleyin bilelim.
beğenmeyen 3 yaratık, insan israfısınız
ALOOO MUHALEFET PARTİLERİ KALKIN KOMİSYONDAN SİNEİ MİLLETE DÖNÜN AKP ANAYASA SINA ALET OLMAYIN TARİH SİZİDE AF ETMEZ
sen bence kendine dön , git köşeye düşün ben ne yapıyorum diye sırf karşıtım diye herşeye karşı tavır sergileme
İktidar Türkiye cumhuriyeti devletinin temel esaslarının değişmesini istiyor bu suç değilmi?bunlara herşey mübah.bu adamlar boşuna kendilerini aldatıyor ABD ne derse onu yapacaklar bunların hepsi emir kulu olmuş
korkma amerika ilk 4 maddeye soğuk bakana sıcak bakmaz ahirette hesabını verirsin laikim
Bence anayasa değişikliğinin böyle bir meclis aritmetiği içerisinde değiştirilme çabaları yanlıştır. Bilimsel ve gerçeklere dayalı, tarafsız, kucaklayıcı ve birleştirici bir anayasa çıkamayacağı kanaatindeyim. Çünkü mecliste bulunan siyasi kadrolar, insana insan olarak değer verip düzenleme yapma peşinde değil görüntüsündeler.
ANAYASANIN İLK 3 MADDESİ DEĞİŞTİRİLEMEZ DEĞİŞTİREN BEDEELİNİ ÖDER AKP TÜRKİYEYİ BÖLMEK VE PARÇALAMAK İSTİYOR İŞTE BUDA KANITI
Hani AKP nin cumhuriyetle bir sorunu yoktu.Şimdi Atatürk ve cumhuriyeti karşı cephelerine aldıklarını anlamış ve utanç duymaya başlamışlar mı acaba.Bol keseden atmanın bir anlamı karşısındaki kanıyorsa anlam kazanır.PKK partisiyle aynı Düşünceyi savunan kim Yanıt AKP ,Oy verenler uyanacak mı sanmam.
değiştirilmesi teklif dahi edilemez denilen bir made için değiştirilmesini teklif edenler anayasa suçu işliyor ve kimsede bunlara gereken önemi vermiyor. Oh ne ala güzel ülkem..! Siz kendinizi ne sanıyorsunuz ya.! illa kafanıza sıkıp mı anlatalım bunu.. Buradan tayyip efendiye sesleniyorum kim olduğun umurumda değil.. Rize Pazar ilçesine otel açılışına geldiğinde kendine dikkat et.. Ne olacağı hiç belli olmaz..!
bu dört maddeden neden rahatsız akp açaba bu madeler degişirse devlet millet anlayışıda gider ve bu millet başkalarının kuklası olur
biz bu maddelerle nereye vardıkta savunuyorsun yıllarca bırbırımızı kesıp doğramaktan başka birşey yapmadık.atatürk milliyetçiliği diyene kadar alparslan milliyetçiliği diyemediler mi madem ki atatürk türk denseydi ya alparslan milliyetçiliği izinde yürüyelim.türkeşle karıştırmayın.1071 yılını kastediyorum bilmeyenleriniz için eğer milliyetçilikse.atatürk milliyetçiliğine bakarmısın çankayada elinde alkol kadehi millet açlıktan kırılırken savarona yatına verilen onca para bumu milliyetçilik.15 yıllık saltanata ebed satılmştır.
TABİ Kİ DEĞİŞTİRİLEMEZ. NEYİN PEŞİNDESİNİZ AKPLİLER? ÜLKEYİ BÖLMEYE UĞRAŞMAYIN HALK ONA İZİN VERMEZ, BÖYLE DAVRANMAYA DEVAM EDERSENİZ YAPTIĞINIZ GÜZEL İŞLERİ DE UNUTUR SİZİ DE ALAŞAĞI EDER.
DOSTLAR, ANAYASAMIZIN İLK DÖRT MADDESİNİN - DEĞİŞTİRİLEMEZ VE DEĞİŞTİRİLMESİ DAHİ TEKLİF EDİLEMEZ- KELİMELERİ ÜZERİNDE OYNAMAYI DÜŞÜNEN VE ARKASINDAN DA BU MADDELERİ YOK EDEREK TÜRKİYE DEVLETİNİN ÜLKESİ VE MİLLETİNİ PARÇALANABİLİR DURUMA SOKMAK İSTEYEN ZİHNİYET MENSUPLARI SARI ÇINGIRAKLI YILANIN İÇİMİZE USTACA YERLEŞTİRİP YEŞERTTİĞİ KÖSTEBEKLERİNDEN BAŞKALARI DEĞİLDİR. "TÜRK" KELİMESİNDEN KORKAN, ATATÜRK'ÜMÜZÜN, TARİHTE İLK DEFA KENDİ ÖZ İSMİ "TÜRK" İLE KURDUĞU DEVLETİ-TÜRKİYE DEVLETİNİ- TARİHTEN SİLMEK, ONU YOK ETMEK İSTEYEN DÜŞMANLARIMIZIN BAŞINDA SARI ÇINGIRAKLI YILANIN OLDUĞUNU BİLİYORUZ
senin tarihten haberin yok ilk defa türk ismile devlet kurmuş cahil cocuk.türkleri kurduğu ılk devletin adı GÖKTÜRK devletidir bilmiyorsan sana öğreteyim.GÖKTÜRK neden koymuşlar bir zahmet az bir araştır onuda sen bul zahmetolmasın cocuk
MUHALEFET BU SATIRLARIMI OKUYANINIZ VARSA İYİ OKUYUN EĞER BU ANAYASANIN İLK 4 MADDESİNİ DEĞİŞMESİNİ ENGELLEYEMEZSENİZ HİÇ KENDİNİZE YOK BİZ ATATÜRK'ÇÜYÜZ YOK MİLLİYET'ÇİYİZ YOK CUMHURİYET'ÇİYİZ DEMEYİN BIRAKIN GİDİN YERİNİZİ GENÇLERE BIRAKIN EĞER BU 4 MADDEYİ SAVUNMAK İÇİN YÜREĞİNİZ YETKİNİZ YOKSA HİÇ BOŞUNA MECLİS SIRALARINI İŞGAL ETMEYİN BIRAKIN SİZDEN SONRA GELEN GENÇLİĞE ONLAR DAHA İYİ SAVUNURLAR BU 4 MADDEYİ HANİ ATATÜRK DİYOR'YA GENÇLİĞE HİTABEDE;EY TÜRK GENÇLİĞİ BİRİNCİ VAZİFEN TÜRK İSTİKLALİNİ TÜRK CUMHURİYETİNİ İLELEBET MUHAFAZA VE MÜDAFAA ETMEKTİR. HAYDİ GENÇLİK SANDIK BAŞINA
BAL GİBİDE DEĞİŞİR. 21 ANAYASASINI İSTİYORUZ! BU FRANSIZ İNGİLİZ DEVŞİRMELERİNİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU NE İDÜĞÜ BELİRSİZ ANAYASAYI İSTEMİYORUZ. HALKTAN VE HAKTAN UZAK BİR ANAYASA İLE YÖNETİLMEKTEN BIKTIK! MUSTAFA KEMAL VE ARKADAŞLARININ HAZIRLATTIRDIĞI ANAYASA MİLADINI DOLDURMUŞTUR! YENİ TÜRKİYEYE UYGUN GÜÇLÜ BİR ÜLKE OLMANIN HAKKINI VERMEK GEREKİYOR ARTIK!
sen böyle konuşabiliyorsan o mustafa kemalin sayesinde konuşuyorsun nankörler.mustafa kemal olmaaydı senin babaın adı acaba ne idi şimdi ingilizmi fransızmı .nankörler .
İhanet anayasası hazırlama komisyonuna dönücek gibi ...
atatürk milliyetçiliği işte bu yasanın arkasına sığınarak atatürk milliyetçisi yatiştirmek için kuran kursları kapatıldı kuran okumak okutmak yasaklandı bu mudur atatürk milliyetçiliği milliyetçilik atatürk tekelindemi ki.burada bu maddeyi kötüye kullananlar varbu anayasanın açığıdır ve bu yasa bu ülkeye zarar vermiştir
Kesinlikle ilk 4 madde değişemez, değişmeyecek... Bunu kafanıza sokun
degişse ne olur degişmese ne olur hala annenin margarinini mi kullanıyorsun
CHP pkk eşit diyenlere dönün bakın bakalım kim eşitmiş
ey mhp zamanında ülkü ocaklarında gençlere namaz kılmanın şeklini gençlere dini değerleri öğretenler ülkü ocakları değilmi 1980 darbesinde ülkü ocaklarına baskınlar yapan ülkücüleri şehit edenler bu 4.maddeyi koyanlar değilmi şimdi çıkmış savunmaya geçmişsin.1980 de karşı olduğunuzu şimdi savunuyorsunuz ne yaptığınız belli değil.siz mhp lisiniz ülkücü geğil sakın ülkücülüğü kullanmayın
çok geniş mezheplisin arkadaş ilk 4 maddede sizlere batan ne onu bilmiyorum 80 darbesini de destekliyorum gerekli idi ama sivilleşme de geciktiler ve ülkücüyüm MHP liyim sana mı kaldı bizleri tartmak veya eleştirmek ilk dört madde değişmeyecek o kadarrrrrr
BEN BU SAYFALARDAN ANAYASA İLE İLGİLİ AKP İLE İLGİLİ HEP BUGÜNÜN GELECEĞİNİ YAZMIŞTIM BU 4 MADDENİN DEĞİŞMESİ DEMEK TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN DAĞILMASI VE DAĞILMASINI İSTEYENLERİN AMACINA ULAŞMASI DEMEKTİR,DEDİMKİ YENİ ANAYASADA BU 4 MADDE DEĞİŞMESİN AKP'Yİ GÖĞSÜMÜ GERE GERE SAVUNUR VE TEK GEÇERDİM ŞİMDİ NEOLACAK İYİ OKUYUN YAZDIKLARIMI SADECE 4 NCÜ MADDE ÇIKACAK İLK 3 MADDE AYNI KALACAK VE ANAYASA HALKA REFERANDUMLA YOK ÖYLE BİRŞEY DENECEK VE ANAYASA ONAYLANDIKTAN SONRA TÜRKÇENİN YANINA DİĞER DİLLER VE DOĞUDADA BAŞKA EYALET ADI ALTINDA BAYRAK ASILACAK İYİ OKUYUN BUNLAR OLMADAN UYANIN AMA NERDE
HALA UYANAMAYANLAR VARSA ARANIZDA BUYRUN İŞTE BUNLARI OKUYUN.AMAÇLARINI ARTIK AÇIK AÇIK BELİRTMEKTEN KAÇINMIYORLAR.YAKINDA T.C DİYE BİRŞEY KALMAYACAK.ATATÜRK YERİNE R.T.E NİN POSTERLERİ ASILACAK OKULLARA.ŞİMDİDEN GEÇMİŞ OLSUN VE YAZIKLAR OLSUN BUNLARA OY VERENLERE
4. MADDE NOKTAYI KOYMUŞKEN NEYİ TARTIŞIYORSUNUZ?
hiç şaşırtıcı değil akp ve bdp birlikteliği TÜRKİYE CUMHURİYETİ rahatsızları hainler.
bu ülke müslüman bir ülkeyse eger neden ilk maddede yöntim biçimi şeriat diye yazmıyo bu ülke şeriatla yürütülseydi kimse kimsenin ne canına nede malına zarar verebilirdi
şeriatı kim uygulayacak birader kime vereceğiz bu görevi sana mı pardonda kimden yetki alacağız da vereceğiz son Peygamber Hz Muhammeddi...şeriatı sadece Allahın görevlendirdiği kullar uygular bırakın şeriat sistemini sen kendin yaşa bu sana yeter...
Akp ve bdp zaten kafaya koymuşlar,bu ülkeyi bölmek onların birinci hedefi.
ak parti bu ülkenin sonunu getirecek bu ülkeyi ne hale getirdi tayyip
bu yapılanları akp dışında kim yapsa teröristlik olur.şuna bakın cumhuriyete ve birlik beraberliğie karşılar.nasıl oluyorda bu teröristlik olmuyor.
Değiştirilmesi teklif bile edilemez hükmü varken neyi tartışıyorsunuz. İlla değiştirilmesi gerekiyorsa cumhuriyeti yıkıp tekrar kuracaksınız artık padişahlıkmı başkanlıkmı keyfiniz ne isterse %50 cepte zaten.
O MADDELER DEĞİŞİRSE YÜZDE ELLİ'NİN YÜZDE 25'İ EKONOMİK İSTİKRAR İÇİN OY VERDİK. O MADDALERE DEĞİŞİRSE ZATEN YÜZDE 25 OLARAK OYUMUZU GERİ ÇEKERİZ. SANMAYIN Kİ BU İŞLER MAKARNA KÖMÜRLE OLDU.
anayasayı milletvekiller değil akadamisyenler yani bilir kişiler yapar vekiller görüşür onaylar yoksa siyasinin yaptığı anayasa siyasi olur anayasa genel ve kapsayıcı olması gerekir..
Y A P A M A Y A C A K S I N I Z..... AKP VE PKK ,TÜRKİYEYİ BÖLEMEYECEKSİNİZ.. TOPUNUZU BU ÜLKEDEN SİLERLER.. Bİ DAHA BU 4 MADDEYİ GÜNDEME BİLE ALMAYIN...
yeni anayasada değiştirilemez maddeler olmalı mı olmamalı mı?' konusunu tartışmak için toplanmışlar.. siz neyi tartıştığınızın farkındamısınız, bizim vekiller çok çalışıyor desinler diye saatlerce toplantı yaptık demek için veya bu konu medyada atışmalara sebep olsun biz arka tarafta başka neler onaylayacağız diye vatandaşı uyutma politikası oyunumu.. hesap zamanıda gelecek..
Oldu olacak rejimi de değiştirin bari. Cumhuriyet'e ne gerek var,Atatürk de kimmiş,Şeyh Erdoğan'ın adı konulsun,Eyalet sistemi gelsin,apo ciksin,ordunun başına da Diyanet isleri gelsin. Oh ne ala memleket olur.
Teklif Dahi Edilemez. !!!!!!!!!!!!!!
tayyip size sıçmak yasak dese yarınızdan fazlası bok içinde kalacaksınız... TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nin yönetim biçimi cumhuriyettir bunun nesi sizin zorunuza gidiyor cumhuriyet olduğu için siz böyle konuşabildiginizi unuttunuz Allahsızlar...
silivride darbe cileri aday yapıp mv yapanlardan millete hayır gelmez gelmez gelmez onlar millet için ana yasa yapmaz
DEĞİŞTİRİLEMEZ HATTA DEĞİŞTİRİLMESİ TEKLİF DAHİ EDİLEMEZ!!
değişirse akp yi bırakırım
'değişirse akpyi bırakırım' diyorsun. hala niyetlerini anlamadın mı?bu konuda bdp ile hemfikir olduklarını hala anlamadın mı?illaki devletin ismini de değiştirdikleri zaman mı bırakacaksın?
saçma...
Anayasalar tanrı kelamı değildir,değiştirilemez maddesi olamaz,önemli olan değştirmedeki zihniyet ve niyettir,faşizan bir anlayışla aldığınız oy oranını değiştirmeye kalkarsanız o yanlıştır,yoksa ülkenin geldiği nokta anayasanın yapıldığı zamandan ileri gitmişse değişir en azından milletin tartışmasına sunulur
NEYİ TARTIŞIYORLAR 4.MADDEYİ OKUSUNLAR ADAM OLSUNLARRRRRR
Allah kahretsin.Bu temel maddeler gittikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Kavramından geriye ne kalıyor.O zaman çek ipini gitsin derler.
Diğer Haberler