HABER

5 yıldır çöp evde bağlı tutuldular

5 yıldır çöp evde bağlı tutuldular

Elazığ'da çöp evde babaları Alpaslan Tuna tarafından yaklaşık 5 yıldan beri ayaklarından bağlı olarak yaşamaya mahkum edilen, iki kardeş kurtarıldı.

Elazığ'ın Rızaiye Mahallesi Kubbeli Cami Sokak Tuna Apartmanı 44/5'te komşularının ihbarı üzerine bir babanın evini çöp eve dönüştürdüğü ve çöp evde iki çocuğunu 5 yıldır bağlı tuttuğu üzerine akşam saat 20.30 sıralarında Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube ekipleri tarafından baskın düzenlendi.

Yapılan ihbarda apartmanının 4 katında çocuklarını bağlı tuttuğu iddia edilen Alpaslan Tuna'nın evine gelen ekipler kapının açılmaması üzerine itfaiye merdiveniyle camdan girmeye çalıştılar. Ancak baba Alpaslan Tuna pencerede polislere uzun süre direndi. Ekipler pencerede babayı ikna etmeye çalışırlarken, diğer taraftan kapı kırılarak içeri girildi. Çöp eve dönüştürülen evde Servet (17) ve Sevda Tuna(14) yarı çıplak bir vaziyette bulundu. Baba Alpaslan Tuna (48) polisler tarafından sorgulanmak üzere emniyete götürülürken bitkin ve yürüyemez haldeki iki çocuk ise ekipler tarafında giyindirildikten sonra Adli Tıp ve ardından Elazığ Harput Devlet Hastanesinde tedavi altına alındılar.

Mahalle sakinlerinden edinilen bilgilere göre, Alpaslan Tuna'nın eşinden ayrıldıktan sonra 5 yıldan beri sürekli çöp topladığı ve çocuklarını da dışarı çıkmamaları için sürekli evde bağlı tuttuğunu söylediler. Çöp evde 5 yıl mahkum hayatı yaşattığı çocuklarının kurtarılmasının ardından gözlem altına alınan Alpaslan Tuna, alınan ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi.


Alınan bilgilere göre, Alpaslan Tuna'nın ağabeyi Dr. Hakan Tuna'nın ise 1998 yılında Elazığ'ın Cumhuriyet Mahallesi Yeşil Kent sitesi Nilüfer apartmanında annesi Melahat Tuna(63) ve Veteriner hekim olan ağabeyi Osman Tuna (45) yi av tüfeğiyle öldürdükten sonra öldürmüştü.

Dr. Hakan Tuna aynı olayda sokakta karşılaştığı komşusu Adnan Karabulut'u da yaralamıştı. Daha sonra yakalanan Hakan Tuna tutuklanarak ceza evine konuldu. Tuna bir süre sonra Elazığ Ruh Sağlığı Hastalıkları hastanesinde tedavi gördükten sonra serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön