HABER

50 yaş üstü ne zaman aşı olacak? 50 yaş üstü aşı randevusu açıldı mı?

Koronavirüs salgınını kontrol altına almak için birçok ülke aşı çalışmaları yapıyor. Şimdiye kadar ülkemizde ise 16 milyona yakın vatandaşımız COVID-19 aşısı oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından öncelikli risk gruplarına göre sınıflandırılan vatandaşlar, kademeli olarak aşılanmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Biontech aşısı ile, aşı olacak vatandaşların şu an için Sinovac ve Biontech olmak üzere iki aşı seçeneği bulunuyor. Peki, 50 yaş üstü vatandaşlarımız ne zaman aşılanacak?

50 yaş üstü ne zaman aşı olacak? 50 yaş üstü aşı randevusu açıldı mı?

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı listeye göre aşılama yapılacak vatandaşların sırası paylaşıldı. Aşı sıralaması hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri göz önüne alınarak değerlendirilip, sıralandı. Buna göre 50 yaş üstü vatandaşların aşı sırası ne zaman gelecek? 50 yaş üstü vatandaşlar ne zaman aşı olacak?

50 YAŞ ÜSTÜ NE ZAMAN AŞILANACAK?

Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak.

İlk aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler ise şu şekilde sıralanıyor:

aşı4

"Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar."

yaşlı

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılanacak.

aşı3

Aşılamanın üçüncü aşamasında, öncelikle kronik hastalığı olanlara aşı yapılacak.

Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

aşı2

Dördüncü aşamada son olarak, diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.

Beşinci aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön