HABER

5.3 milyar dolarlık batık hazinesi

ABD'li deniz araştırma şirketi Sub Sea Research, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük batık hazinesinin yerini tespit ettiğini duyurdu.

İngiltere'nin 2. Dünya Savaşı sırasında ABD'ye yaptığı malzeme yardımı karşılığında yolladığı 5.3 milyar dolarlık altın ve elmas kargosunu taşıyan kargo geminin Guyana açıklarında izine rastlayan araştırmacılar, operasyonun büyük bir gizlilik içerisinde sürdürüldüğünü söyledi.

Ambarlarında 10 ton külçe altın , 70 ton platin, yarım ton endüstriyel elmas, 16 milyon karat işlenmiş elmas, binlerce ton bakır ve birkaç ton gümüş cevheri taşıyan 'Blue Baron' adlı kargo gemisi, 1942 yılında Avrupa'daki bir limandan ABD'ye doğru yola çıkmıştı.

Washington'un savaş boyunca yaptığı ve yapacağı malzeme yardımına karşılık olarak müttefiklerce yollanan paha biçilmez kargo, geminin Guyana açıklarında bir Alman denizaltısı tarafından vurulmasıyla, okyanusun derinliklerinde kaybolmuştu.

Tarihçilerin olayı yalanlamasına karşın gemiyi vuran U87 numaralı Alman denizaltısının sefer kayıtlarına ulaştığını öne süren araştırmacılar, geçen yıllar içerisinde gemide bulunan bakır ve gümüşün tuzlu suyun etkisiyle zarar görmüş olabileceğini, buna karşın altın ve diğer değerli taşların değerinden hiçbirşey kaybetmemiş olduğunu öngördüklerini söylüyor.

Altın ve değerli taşların denizden çıkarılabilmesi halinde şirket yetkililerinin kargonun yasal sahipleriyle başının derde girebileceği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön