HABER

56. Berlin Film Festivali başlıyor

Dünyanın en önemli film festivallerinden olan Berlin Film Festivali 'Berlinale' başlıyor. 56. Film Festivali yarın akşam Alan Rickman ve Sigourney Weaver'in oynadığı Snow Cake'in filmleriyle başlıyor. 'Berlinale' Şefi Dieter Kosslick, dünyada ilk kez gösterilecek olan bu filmlerin yoğun ilgi göreceğini söyledi.

Berlin Film Festivali 'Berlinale', Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Bernd Neumann'ın yapacağı açılışla başlıyor. Festivale bu yıl yarışma bölümünde yine Türkiye'den film katılmıyor. 9-19 Şubat tarihleri arasında yapılacak 'Berlinale', Hollywood ve Batı Avrupa sinemalarına verdiği önemle de anılıyor. Bunun yanı sıra Asya ve Latin Amerika filmlerinin de ağırlıklı olduğu Berlin Film Festivali, yarışma bölümü, forum, panorama, çocuk film festivali gibi bölümleri de içerecek. Festivalde bu yıl toplam 360 film gösterime girecek. Berlinale'nin en önemli özelliklerinden birisi ise Cannes ve Venedik Film Festivalleri'ne kıyasla daha fazla sinemasevere açık olması. 2005 yılında, 140 bin bilet satışının yapıldığı Berlinale'yi bu yıl 3 bin 800'e yakın gazeteci ve eleştirmen izleyecek. Dünya sinema severlerinin ve sinema pazarının nabzının atacağı Berlinale'de Türk sineması hiç bir bölümde yer almayacak. Ancak Almanya'da yetişen Türk kökenli yönetmenlerin yapıtlarından 3 film festivalde yerini alacak. Aysun Bademsoy'un yönettiği 'Am Rand der Stadte' (Kentin Kenarında), annesi Alman olan Thomas Arslan'ın imzasını taşıyan 'Aus der Ferne' (Uzakta) ve Bülent Akıncı'nın yönettiği 'Der Lebensversicherer' (Sigortacı) adlı filmler gösterilecek. Festivale katılacak olan İtalyan Gazeteci Maria Belluci, "Berlin Film Festivali'ni izleyecek olmak beni çok mutlu ediyor. Son derece sevinçliyim. Özellikle panorama bölümü beni heyecanlandırıyor. Robert Altman'ın filmini de sabırsızlıkla bekliyorum" derken, Hans Firiedrich adlı sinema sever, "Berlin Film Festivali, Berlin için büyük bir olaydır. Özellikle dünya çapındaki yıldızların buraya geliyor olması sevindirici" dedi. Alman Gazeteci Petra Marquart da, "Berlinale giderek daha çok büyüyor ve uluslararası olan konumunu genişletiyor. Festival ilginçleşiyor ve bu 10 gün Berlin kenti için özel ve güzel bir durum. Ben de bu nedenle çok mutluyum, üstelik bu yıl Alman filmlerinin yarışma bölümünde olması sevindirici" dedi.

Japon Film yapımcısı Huy Wang ise, "İlk kez Berlin'de bulunuyor ve Berlin Film Festivali'ne katılıyorum. Özellikle dev oyuncular ve dev filmler çok sevindirici. Daha önce de Venedik Film Festivali'ne katıldım. Bu sene Berlinale ile Venedik Film Festivali'ni karşılaştırma şansım olacak" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler