HABER

"5.7 davranması gerektiği gibi davranmıştır"

"5.7 davranması gerektiği gibi davranmıştır"

ANKARA(ANKA) – Bala'da meydana gelen 5.7 şiddetindeki depremin son derece sağlıklı bir deprem olduğunu belirten Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Ankara'da meydana gelen çok normal ve sağlıklı bir deprem. Sürpriz bir deprem değil, bizim bu tür depremler hoşumuza gider. 5.7 davranması gerektiği gibi davranmıştır" dedi.

Ankara'da meydana gelen depremle kırılan kabuğun kalınlığının yaklaşık 40 km olduğunu kaydeden Ercan, kabuğun, ilk 10 km'sinin ‘çıtır', alt kısmının ise ‘sünek' yapıda olduğunu belirtti. Ercan, "Ana kırılma öncesi çatlaklar oluşuyor. Bu çıtırdamalara öncü deprem diyoruz. Ankara'nın Bala ilçesinde saat 9'dan beri meydana gelen çıtırtılar, 5.7'ye ulaşıp ana kırığı oluşturdu" şeklinde konuştu.

ARTÇI DEPREMLER 2 HAFTA SÜRECEK
Depremle beraber, bölgede bir gerginlik oluştuğunu ve oluşan gerginliğin atom bombasına eşit olduğunu ifade eden Ercan, "Dolayısıyla bu gerginliğin yavaş yavaş boşalması gerekiyor. Bunlar da artçı depremler şeklinde ortaya çıkıyor. Bu boşalma 2 hafta sürecektir. Artçı depremlerin büyüklüğü 2 ile 4,5 şiddetinde görülebilir" dedi.
Ercan, bayram süresince artçı depremlerin devam edeceğini ancak paniğe kapılmaya gerek olmadığını belirterek şöyle dedi:
"Yerkabuğunun davranışlarını gözden geçirdiğimizde, Ankara'da daha büyük şiddette bir depremin yaşanmayacağını söyleyebiliriz. Bala'daki kırık bundan daha büyük bir deprem üretmez. Ankara'daki konutlar da 6.2 şiddetindeki bir depreme dayanabilecek yapıdadır. İstanbul için ise bu depremin bir sakıncası yok"

KADINLAR DAHA DUYARLI

Ercan, depremin ardından yaşanacak artçıların çoğunun ise vatandaşlar tarafından hissedilmeyeceği kaydetti.
Kadınların erkeklere göre daha duyarlı olduğuna dikkat çeken Ercan, "Kadınlar 3,5 şiddetindeki depremleri hissedebiliyorken, erkekler ancak 4 şiddetinden büyük olanları hissediyorlar" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön