HABER

6 aylık çocuklar güneşten nasıl korunmalı?

Çocuğunuzu cilt kanserinden korumak için güneşte yanmasını engelleyin. Çocukları, güneş ışınlarının en yoğun geldiği saatler 10:00-15:00 arasında dışarı çıkarmayın. Çocuğunuzun gözlerini de, katarakt riskine karşı güneşten koruyun. Bu sebeple çocuğunuza UV korumalı güneş gözlüğü alın. Çocuğunuz günde 30 dakikadan fazla dışarıda duracaksa güneşten koruyucu losyon kullanın.

6 aylık çocuklar güneşten nasıl korunmalı?

Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, güneş ışığının içindeki ultraviyole ışınları (UV), UV-A ve UV-B'nin, uzun süre güneşe maruz kalındığında cilt yanıklarına yol açtığını, tekrarlayan vakaların da cilt kanserlerine sebep olduğunu bildirdi.

Bir insanın tüm hayatı boyunca aldığı UV ışınlarının yarısından fazlasının çocukluk çağına ait olduğunu, çünkü dışarıda geçirdiği sürenin bu dönemde maksimumda bulunduğunu belirten Uzm. Dr. Yörükalp, "Hayatında bir kere su toplamış güneş yanığı olan bir kişinin cilt kanserine yakalanma riski, yanığı olmayanlara göre iki kat fazladır. Her yanık ile bu risk iki kat artar. Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu, cilt yanıklarını önlemektir" dedi.

İÇİ SU DOLU KABARCIK OLUŞUMU

Uzm. Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, uzun süre güneşe maruz kalındığında UV ışınlarının ciltte önce kızarıklık, daha uzun süreli hasarlarda da içi su dolu baloncuklara sebep olduğunu anlatarak, "Kızarıklık, ağrı, şişme, güneşten 2-4 saat sonra başlar, 24 saatte maksimuma ulaşır. Bu birinci derece yanıktır. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda yanık artık ikinci derece olmuş demektir. Üçüncü derece yanıklarda kabuklanmalar olur, güneş üçüncü derece yanığa sebep olmaz" diye konuştu.

Eğer çocuğun derisi su toplar ve patlarsa, üzerindeki ölü derinin temiz, küçük bir makasla temizlenmesi gereğine işaret eden Uzm. Dr. Yörükalp, "Sonra da antibiyotikli bir krem sürülmelidir. Merhemi günde üç kez yıkayıp, tekrar sürmek gerekir" dedi.

K. V. Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, güneş yanıklarında yapılan sık yanlışlıklardan birinin de, yanık yerine diş macunu, yoğurt veya yoğun merhemler sürmek olduğunu vurgulayarak, "Bunların hem faydası yoktur, hem de temizlenmesi zordur. Diğer bir hata da güneşten koruyucu losyonlarla, bronzlaştırıcı losyon veya yağları karıştırmak, koruyucu yerine bronzlaştırıcı kullanmaktır" diye konuştu.

6 AYLIK ÇOCUKLAR İÇİN 'GÜNEŞ' UYARISI

Uzm. Dr. Yörükalp, süt çocuklarının ciltleri daha ince olduğu için güneşe karşı daha hassas olduklarını ifade ederek, bu sebeple 6 aylıktan küçük çocukların direkt güneşe çıkarılmamasını ve mümkün mertebe gölgede tutulmasını, eğer güneşe çıkacaksa, mutlaka koruyucu losyon, uzun elbiseler ve kenarlıklı şapka kullanılmasını önerdi.

Çocukların, güneş ışınlarının en yoğun geldiği 10:00-15:00 saatleri arasında dışarı çıkarılmaması gerektiğini kaydeden Uzm. Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, "Bulutlu havalar sizi yanıltmasın, güneş ışınlarının yüzde 70'ı bulutları geçer. Ayrıca güneş ışınlarının yüzde 30'u da seyrek dokumalı kıyafetlerden cilde geçer. Kum ve suyun güneş ışınlarını yansıttığını unutmayın. Gölgede bile cilt yanıkları olabilir. Şapka veya şemsiye, çocuğunuzu yansıyan ışınlardan koruyamaz" uyarısında bulundu.
Uzm. Dr. Yörükalp, çocukların gözlerinin de güneşten korunması gereğine dikkat çekerek, "Yıllarca UV ışınlarına maruz kalmak, katarakt riskini arttırır. Çocuğunuza UV korumalı güneş gözlüğü alın. Güneşte en çok yanaklar, burun ve omuzlar yandığı için özellikle bu bölgeleri koruyucu losyonlarla yoğun şekilde koruyun" dedi.

GÜNEŞ YANIKLARI İÇİN RİSKLİ GRUP

Çocukların yüzde 15'inin, asla brozlaşmayan, fakat yanan ciltlere sahip olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, "Özellikle açık tenli çocuklar, tüm hayatları boyunca güneşe karşı dikkatli olmak zorundadırlar. Eğer çocuğunuz açık tenli, sarışın veya kızıl saçlı, çilli, mavi veya yeşil gözlü, çok benli ise güneş yanıklarına karşı daha hassastır, dolayısı ile cilt kanseri açısından da riskli gruptadır. Bu çocuklar yazın çok kısa süreli bile güneşe çıkacak olsalar, koruyucu losyon kullanmak zorundadırlar" diye konuştu.

Uzm. Dr. Yörükalp, piyasada pek çok güneşten koruyucu ürün bulunduğunu hatırlatırken, özellikle hem UV-A, hem UV-B'ye karşı koruyucu bir ürün tercih edilmesini önerdi.

Güneş yanıkları için tehlikeli saatler olan 10:00-15:00 arası için 15 koruma faktörünün yeterli olduğunu belirten Uzm. Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, "Fakat açık tenli çocuklar için 30 koruma faktörü gereklidir. Kısaca söylemek gerekirse, tüm çocuklar için 15 ve üzeri koruma faktörlü ürünler kullanılmalıdır. Koruyucu ürünleri güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürmek gerekir. Burun, yanaklar, kulaklar ve omuzlar özellikle iyi korunmalıdır. Çoğu ürünler, her 3-4 saatte bir tekrar sürülmeli, eğer terlemi.otikli bir krem sürülmelidir. Mş veya suya girmişse hemen tekrarlanmalıdır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön