HABER

"6 tasarı Meclis'e sevk ediliyor"

ANKARA (İHA) - Başbakan Abdullah Gül'ün Türkiye'de yatırım ortamının iyileşmesi için altı kanun tasarısının öncelikle Meclise sevk edilmesinin kararlaştırıldığını söylediği bildirildi.

Başbakan Abdullah Gül'ün yabancı Sermaya Derneği üyeleri ile yaptığı görüşmenin ardından Başbakanlık'tan yazılı bir açıklama yapıldı. Toplantıya, Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazine Müşteşarlığı Bürokratları ve DTP bürokratlarının da katıldığı bildirilen açıklamada, Başbakan Abdullah Gül'ün, AK Parti'nin seçim öncesinde olduğu gibi seçim sonrasında da dış yatırıma verdiği önemi vurguladığı kaydedildi. Türkiye'de dış yatırımın yaygınlaşması, yatırım ortamlarının iyileşmesi için alınması gereken tedbirlerin tartışıldığı toplantıda yerli yatırımcıların yatırımlarında Türkiye'yi tercih etmesi için alınması gereken tedbirlerin görüşüldüğü ifade edildi. Bu çerçevede 6 kanun tasarısının öncelikle meclise sevk edilmesinin kararlaştırıldığı bildirilen açıklamada bu tasarıların şunlar olduğu belirtildi:

"Yabancıların çalışma izinleri hakkında kanun tasarısı, Maden kanunu ve diğer kanunların değiştirilmesine dair kanun tasarısı, Çevre kanun tasarısı, 481 Sayılı Gümrük Müşteşarlığının Teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararnamenin değiştirilmesine ilişkin kanun tasarısı, Gümlük Müşavirliği kanun tasarısı, 544 Sayılı Türk Patent Enstitüsünün kuruluş ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararnamede değişkilk yapılması hakkındaki kanun tasarısı".

Açıklamada, Ocak ayı içeresinde dış yatırımla ilgili 'Türkiye'de yatırım ortamının iyileştirmesi ve yatırım hamlesi' konulu bir konferans da düzenleneceği bildirilirken hükümetin büyük önem verdiği bu toplantı çerçevesinde 'Yatırım ortamını iyileştirme koordinasyon Kurulu'nun yeninden yapılandırıp etkinleştirilmesine karar verdiği, böylece hükümet ile özel sektörünün daha etkin ve yakın çalışmasının sağlanacağı kaydedildi. Devlet Bakanı Ali Babacan'ın toplantı sonrası "Hükümetin büyüme modelinde temel unsurlardan biri doğrudan dış yatırım olacaktır" dediği de ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön