60 yıl hapsi isteniyor

ABD ordusuna ait binlerce gizli belgeyi Wikileaks platformuna sızdırdığı gerekçesiyle yargılanan asker hakkında 60 yıl hapis cezası talep edildi.

60 yıl hapsi isteniyor

Wikileaks internet sitesinde yayımlanan ABD ordusuna ait gizli bilgileri sızdırmak suçlamasıyla askerî mahkemede yargılanan istihbarat analizcisi er Bradley Manning için 60 yıl hapis cezası istendi.

İddianameyi okuyan savcı Joe Morrow, Manning'in ABD'ye ihanet ettiğini, bu yüzden ömrünün büyük kısmını hapiste geçirmesi gerektiğini savundu.

Manning'in avukatının savunmasını gün içinde yapacağı, davaya bakan hâkimin cezaya ilişkin değerlendirmesine yarın başlayacağı belirtildi.

ABD'nin Afganistan ve Irak'taki faaliyetlerine dair 700 bin dolayında gizli belgeyi Wikileaks'e sızdırdığı iddiasıyla Fort George G. Meade Askerî Üssü'nde yargılanan er Bradley Manning'in, suçlu bulunması halinde 90 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceği belirtilmişti.Bradley Manning casusluk, hırsızlık, bilgisayarda sahtecilik ve diğer askerî kuralları ihlâl suçlarından mahkûm olmuş, 'düşmana yardım etmek' suçundan beraat etmişti.

25 yaşındaki Manning mahkemedeki ifadesinde, ülkesine zarar verdiği için özür dilemiş, hâkimden kendisine üniversiteye gitme ve üretken bir vatandaş olma fırsatını vermesini istemişti.

© Deutsche Welle TürkçeDW/AA/rtr/NH,EC

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler