HABER

"66. günü KHK ile atılan emekçilere adıyoruz"

Açlık grevinde 65.

"66. günü KHK ile atılan emekçilere adıyoruz"

günü deviren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın eylemi sürüyor. Cumartesi günü için 24 saatlik açlık grevi çağrısı yapan eğitimciler, "Bu bir onur mücadelesi” diyor.Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işten çıkarılan akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça'nın işlerine geri dönmek için başlattıkları açlık grevinde 65. gün geride kaldı.

2 ayda 8 kilo kaybeden Gülmen, Reuters haber ajansına verdiği röportajda sağlık durumunu “Kilo verdik, nabzımız ve tansiyonumuz düşük. Yürümekte zorlanıyoruz” sözleriyle özetledi.

Aldıkları risklerin farkında olduklarını belirten Gülmen, “Bir dakika bile aç kalmak istemiyoruz. Bu sorunu çözmekle yükümlü olanları harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

Açlık grevinde 17 kilo kaybeden Semih Özakça ise tek amaçlarının kaybettikleri işlerini geri kazanmak olmadığını belirterek; "Bu bir onur mücadelesi" dedi.

Özakça iki eylemcinin zaferinin Türkiye'de hükümetin yaratmak istediği korku atmosferini yıkacağına da dikkat çekti.

Açlık grevi alanında bugün yapılan açıklamada ise grevin kritik seviyeye ulaştığına dikkat çekildi. Eylemcilerin çığlığına cevap verilmesi çağrısı yapıldı.

Gülmen ve Özakça'dan “açlığa doyma” çağrısı

Sağlık durumu giderek kötüleşen Gülmen ve Özakça açlık grevinin 66. gününü KHK ile görevinden edilen tüm emekçilere adadı.

Eyleme destek verenlere yarın 24 saat boyunca açlık grevine katılma çağrısı yapıldı. Gülmen ve Özakça paylaştıkları videoda, "Cumartesi günü herkesi açlığa davet ediyoruz" dediler.

Eylemciler, çekilen video ve fotoğrafların #CumartesiAçlığaDoyuyoruz etiketiyle paylaşılmasını istedi.

“Yemeğe değil adalete açlar”

Konuşmakta ve yürümekte zorluk çeken Gülmen ve Özakça'ya sanatçılardan da destek geldi.

Aralarında Genco Erkal, Sevinç Erbulak, Mert Fırat, Şevket Çoruh, Tilbe Saran ve Yiğit Sertdemir gibi isimlerin bulunduğu sanatçılar, görevlerine geri dönmek için açlık grevine giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya yayınladıkları videoyla sahip çıktı.

NuriyeVeSemihinAçlığınaSesVer etiketiyle Twitter'da paylaşılan videoda sanatçılar, yazar ve şair Rıfat Ilgaz'ın “Aydın mısın?” isimli şiirini seslendirdi. Sanatçılar, videoda“Yemeğe değil, adalete açlar" diyerek Nuriye ve Semih'e destek çağrısında bulundu.

OHAL kapsamında alınan KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen, Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, Semih Özakça ise Mardin'de sınıf öğretmenliği yapıyordu.

©Deutsche Welle Türkçe

DHA/ÖA/GA

Geri Dön