71 yaşında nüfus cüzdanına kavuştu

71 yaşında nüfus cüzdanına kavuştu

ŞANLIURFA (İHA) - Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde bir kadın, 71 yıl sonra nüfus cüzdanına sahip olmanın mutluluğunu yaşadı.

Akçakale ilçesi Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nde oturan Hüsniye Duyar'ın (71) nüfus cüzdanının olmadığı, 24 Nisan 2007 tarihinde İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından gündeme taşınmıştı. Haberin yayınlanması üzerine harekete geçen yetkililer, Hüsniye Duyar'a nüfus cüzdanı çıkardı. Duyar, Kaymakam Muhammet Aktaş'ın elinden aldığı kimliğini sevinçle bağrına bastı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kaymakam Muhammet Aktaş, "Basında çıkan haber üzerine yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde şahsın Hüsniye Duyar olduğu tespit edilmiş ve İlçe Kaymakamlığı olarak kendisine nüfus cüzdanı çıkarılmıştır. Daha sonra resmi olarak evlendirilmesi ve yeşil kart müracaatı sonuçlandırılacaktır. Ayrıca kendisine yaşlılık maaşı bağlanması için gerekli girişimler başlatılmıştır" diye konuştu.

Hüsniye Duyar, 40 yıldır Mehmet Duyar'la evli olduğunu belirterek, "Daha önce defalarca nüfus cüzdanı çıkarmak ve resmi nikahımı yapmak için müracaat ettim. Ancak okuma yazmam olmadığı için başaramadım. Bu işlemlerin gerçekleşmesinde büyük emeği geçen Kaymakam Muhammet Aktaş'a ve basın mensuplarına teşekkür ederim" dedi.