72 yaşında üniversiteli oldu

Muğla’da 72 yaşındaki işadamı İbrahim Patır, okumanın yaşı olmadığını gösterdi.

72 yaşında üniversiteli oldu

Patır, dışarıdan bitirdiği ilköğretim ve lisenin ardından girdiği Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) aldığı 352,815 puanla ilk ve tek tercihi olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Almanca Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı.

Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Beldesi’nde apart otel işleten 3 çocuk ve 4 torun sahibi İbrahim Patır, ilkokuldan mezun olduktan sonra maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimine devam edemedi. Okumayı çok istediği için 2008'de Açık İlköğretim'e kaydolan Patır, ilköğretim ve lise eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra girdiği LYS’de 352,815 puan alarak tercihini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Almanca Öğretmenliği Bölümü’nden yana kullandı. Üniversite sınavına bilinçli bir şekilde hazırlandığını belirten Patır, şunları söyledi:

ASLINDA HEDEFİM ORTAOKULU BİTİRMEKTİ

“Okumak içimde kalan bir ukdeydi. Bunu yerine getirmek istedim. Aslında hedefim ortaokulu bitirmekti. Böylece ilköğretimden mezunu oldum. Kendi kendime, 'Bu benim için bu bir merdivendi. Ben okumaya devam edeceğim' dedim. Böylece bir yola çıktım ve gidebildiğim yere kadar gitmeye karar verdim. Orta okulu bitirdikten sonra açık liseye kaydını yaptırdım. Lisenin üçüncü döneminden itibaren bu işin devamı da olduğunu düşündüm. Bu inançla kendini biraz daha derslerime vererek ortalamamı yükseltebildiğim kadar yükselttim. Üniversite sınavı kendime çok basit geldi. Sınava bilinçli bir şekilde katıldım. Bütün soruları cevaplamak yerine sadece bildiğim soruları cevapladım.”

Kazanacağından emin olduğunu ve sadece tek tercih yaptığını anlatan İbrahim Patır, "Kısmet olursa Almanca öğretmenliğini örgün eğitim olarak okuyacağım. Ondan sonra da Açık Öğretim Fakültesi'nden ikinci bir bölüm okumayı düşünüyorum. Bence zamanında okuyamayan herkes açık öğretime kaydını yaptırmalı. Bu imkan şimdi var. Bizim zamanımızda yoktu. Olsaydı zaten ben başka ülkelere işçi olarak gitmezdim" diye konuştu. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
bu yaştaki birine bu hakların verilmesi hele hele o üniversite de okutulması resmen insan haklarına aykırıdır. çünkü, ne öğretmenlik yapma hakkı olacaktır ne de başka bir görev, o halde neden üniversite bir gencin hakkını gasp etmesine izin veriliyor, beyefendinin aşağılık kompleksi tatmin olsun diye.
salak örümcek kafalı
anlayana_55, kafasını çok mu merak ettin, müsait olunca söyle sana göstereyim. o zaman anlarsın kafası örümcek mi değil mi. eşşekoğlu eşşek. kendinizi ne sanıyorsunuz acaba çok merak ediyorum, onun bunun çocuğu.
senin gibi aklı gıtların yüzünde bu memleket zaten koyun gibi oldu.
Yav dede git işine kafayımı sıyırdın.Bu saatten sonra okuman ne işe yarar.Profesör olsan ne yazar.Memlekette okuyan çok.Bir ayağın çukurda senin artık ahiret için çalışman lazım.Asıl sınavın orada.Boş işlerle uğraşacağına kendini ibadete ver.Ver ki Ahiretini bari kazanasın.
yaş 70 iş bitmiş mezarda okumaya devam eder.
umarım ondan önce ölürsün geri zekalı
amca üniversite yaşantısını görünce kalpden gidersin yazık başından utan bir ögrencinin kontejan hakkını yedinnnnnnnnnn
ya ne malca bi düşünce şeklidir bu ?
HELAL OLSUN AMCAMA VALLA.ŞİMDİKİ ÇOCUKLARDA OKULDAN KAÇMAK İÇİN BAHANELER ÜRETME DERDİNDE,AZCIK AMCAYI ÖRNEK ALSINLAR
tebrik ederim aynı bu hastalıkta bendede var yaş 42 bende biyo mühendisliği kazandım sana kolay gelsin
bu yaştan sonra almanca öğretmenliği mi yapacak, boşuna gençlerin önünü kapatmış.
sana söylenecek söz yok davar gelmişsin mal gidiyorsun...haberdeki azim olayını bile anlayamıyacak kadar zır cahilsin
Ne mal adamsın ya..
oku amca sonuna kadar ;)
İnşallah yeğenim. Allah-ü taala izin verirse inşallah yüksek lisans yapıp, muğla üniversitesinde bilgi birikimimi üni. öğrencilerine aktararak milli bir görevi yerine getirmek istiyorum.
YA, SAĞOLACAK ADAM. MADEM ÜNİV. OKUYACAKTIN BAŞKA BÖLÜM SEÇEYDİN, BELKİ KPSS DEN BİR DEVLET KAPISINA MİTİL ATARDIN. BOŞ VER OTELCİLİĞİ.
Helal olsun dede okuyacaksan hukuk okuda devleteki demokrasiyi halkin sorunlariyla ugras politikacilar memleketi bir türlü düzene sokamadilar halk perisan mademki universite okuyacaksin.kalem tutan elin konusan dilin siyasetin ve hukuk fakültüsüne yeter.yolun acik olsun dede
adam almanyada yıllarca işci olarak çalışmış almancayı biliyor. bu bölümü kazanması gayet normal...Amcanın emeğini kesinlikle göz ardı etmemek gerek. sonuna kadar devam amcam okudukça ufku acılmış ilkokulu bitirince düşüncesi değişmiş ortaokul lise üniversite derken simdi acık öğretimden ilave bölüm okumayı düşünüyor. saygılar ve basarılar amca....ama mynet inan bu sana yakısmayan bir haber... kendine ceki düzen ver... yoksa takipcilerin azalacak..
BEN ASKERE İLKOKUL MEZUNU OLARAK GİTTİM.178 DE KARTAL LİSESİ ORTA BÖLÜNÜ,1983 DE ÜSKÜDAR AKŞAM LİSESİNİ BİTİRDİM. 1988 DE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİNİ BİTİRDİM.TABİİKİ OKUMANIN YAŞI OLMAZ.UZUN YILLAR AVUKATLIK VE KAMUDA YÖNETİCİLİK YAPTIM.HERKESE ŞUNU SÖYLÜYORUM,DÜNYADA EN KOLAY İŞ OKUMAK,HERKES OKUSUN VE OKUMALIDIR.BU İŞİN YAŞI YOKTUR.
çok güzel .bende açıköğretim ilk öğretim ,lise,üniversite bitirdimm çok şükür. yaşla alakası yok okumayı sevmek lazımm..
hani önümüzü tıkadı diyen geri zekalılardan zaten bi mok olmaz onların ne kendilerine nede ailelerine bi faydaları olmaz . ancak böle mualefet yaparlar. it ulur kervarvan yürür amcam yola devam
helal olsun be amca sana.isteyince oluyomuş...
bencede oku belki profösör olursun
amca yazık gençlerin hakkına girme
Okumak aydınlık demektir,okumamak karanlık ve bataklıktır yaş hiçbirşeye engel değildir....Kenarda kalmış ÇOCUK sen de OKU OKU.....SEVGİLERİMLE,
Açıköğretim denilen zihniyet insanların önünü kapatıyor.
ibrahim amcam seningibi bir beyefendiyle tanışmak başarılarını izlemek çok onur verici. iyikivarsın seni seviyoruz ve örnek alıyoruz
Bu yaşta sınavlara girip gençlerin önlerini kesiyorlar.
Helal dede sana yolun acik kalemin dilin keskin olsun .insahlah o keskin kalemin konusan almanca dilin basini agirtmaz yoksa memlekete kalemi dili keskin olanlar ya ceza evinde yada intiar süsü verip susturuyorlar .sende bu azim varken heryerde okursun Allah zihin acikligi versin yolun acik olsun.
helal olsun amca sana 25 30 yaşında okumak benden geçti diyen herkese ibret olsun...
dayı gelmişsin 72 ye neyi ıspatlamaya çalışıyosun iş bitmiş artık kardeşim okusan ne olur okumasan ne ? he gerçekten senin niyetin okumak olsa bunu belgelemeye çalışmaşsın yani diploma peşindesin senin amacın bastıramadığın duygularını bastırmak sorsak sana ne öğrendin diye gık diyemezsin artı ukde için okunmaz önce onu öğren sana yazacak çok şey var ama neyse sen git torun sev okumanın yaşı yok dede ama diploma almanın yaşı var bunu iyi bil :(
helalsınnn:)
34 yaşındayım artık değil üniversite ufak bir kursa bile gidesim yok
ellerinden öperim. Helal olsun. Saygılarımla
MEZARINA EMEKLİ ÖĞRETMEN YAZDIR YETER AMCAM
biz okuduk bir b...k anladık ya sende oku amca oku oku budur sonu yıllarca okuduk siyasal mezunuyuz kamu yönetimi ama asgari ücrete talim okusan ne okumasan ne bu ülkede okuyana değer verilmiyor ki bu ülkede dalkavuk ol üçkağıtçı yalaka sahtekar ol senden iyisi yok bu ülkede okumakta neymiş biz okudukta ne halta yaradı ki sende almanca okuyacan amca akıl akıl fikir versin mynet lütfen yayınlarmısınz rica ediyorum
Tebrikler,Üniversitede de başarılı olacağına inanıyorum yazılanlara bakılırsa.
Diğer Haberler