HABER

7'lik deprem saniye saniye görüntülendi

Hastanenin yıkılma anı ve şehri kaplayan toz bulutu kamerada..

7'lik deprem saniye saniye görüntülendi
Haiti'yi vuran 7,0 büyüklüğündeki depremde başkent Por-Au-Prince'deki bir çok binanın yıkılırken, yıkıntılar arasında binlerce ölü ve yaralı bulunmasından endişe ediliyor.
[** **](http://video.mynet.com/habervideo/7-lik-deprem-Haiti-yi-yikti/440881/)
[** **](http://haber.mynet.com/detay/dunya/7lik-deprem-haitiyi-yikti/489750)
Merkezi başkentin 15 kilometre batısı olarak bildirilen deprem ve sonrasındaki güçlü artçı şoklar nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Parlamento binası, bakanlıklar, katedral ve benzeri yüksek bir çok yapı yıkıldı veya büyük zarar gördü. [](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/7-lik-deprem-haiti-yi-yikti-7-lik-deprem-haiti-yi-yikti/5101/125992/)
Caddelerin panik içindeki insanlarla dolu olduğunu belirten görgü tanıkları, gökyüzünün yıkılan binaların etkisiyle toz ve duman içinde olduğunu dile getirdi. Elektrik şebekesinin de büyük ölçüde çöktüğü kentteki durumu ''tam bir felaket ve kaos'' olarak tanımlayan görgü tanıkları, yıkıntılar arasında yüzlerce insanın olduğunu, bu sayının binlerce de olabileceğini söyledi.
Ülkedeki çeşitli insani yardım kuruluşlarının temsilcileri de, halkın yoksul olduğunu ve belli bir inşaat standardının bulunmadığını belirterek, mevcut yapıların çoğunun dayanıksız binalar olduğunu, dolayısıyla ölü sayısının binlerce olabileceğini kaydetti.
Amerikan Jeoloji Kurumu (USGS) uzmanlarından Kristin Marano, bu büyüklükteki bir depremin Haiti'de 1770'lerden bu yana görülmediğini bildirirken, sarsıntı Haiti'nin sınır komşusu Dominik Cumhuriyeti ile Küba'da da hissedildi, ancak bu ülkelerde belirgin bir zarar meydana gelmedi.
Bu arada, ABD'den sonra Venezuela da Haiti'ye arama kurtarma ekipleri ile gıda, ilaç, içme suyu gibi insani yardım malzemeleri göndereceğini açıkladı.
**EN BÜYÜK ZARARI BAŞKENT GÖRDÜ**
Haiti'de dün gece meydana gelen 7,0 büyüklüğündeki depremde en büyük hasarı başkent Port-Au-Prince'in gördüğü bildiriliyor.
Amerikan Associated Press'in Haiti'deki muhabirleri 200 yıldan uzun süredir en şiddetli depremin meydana geldiği Haiti'de başkentin büyük oranda yıkıldığını söyledi.
Kenti otobüsle gezen muhabirler, Port-Au-Prince'deki durumun ciddi, can ve mal kaybının büyük olduğunu bildirerek, ''caddelerin ceset ve kan içinde'' olduğunu ifade etti.
Muhabirler, kamu binaların harabeye döndüğünü, binlerce insanın evsiz kaldığını belirterek, ağır yaralı olan bazı kişilerin caddelerde oturduğunu, depremin üzerinden saatler geçmesine rağmen hala doktor beklediğini kaydetti.
Kent meydanına toplanan binlerce depremzede de el ele tutuşarak ilahi söylüyor.
Bu arada ABD, Haiti'ye ilk yardım ekibini gönderdi.
Ekipte 72 kişi ve 6 arama-kurtarma köpeği bulunuyor.


Geri Dön