8 bin Tibet ceylanı soğuktan öldü

Pekin (AA)– Çin'in güneybatısını son aylarda etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve soğuk hava yüzünden 8 bin Tibet ceylanının öldüğü sanılıyor.

Yerel yetkililer, Siçuan eyaletinin Şiçü ilçesindeki otlaklarda yaşayan ceylanların son iki ay içindeki 10 fırtınadan sonra kar ve buzdan dolayı yiyecek ve içecek su sıkıntısı çektiklerini belirtti. Şiçü Ormancılık İdaresi Müdürü He Peyceng, bölgede fırtınadan önce 50-60 bin ceylan olduğunu, ancak eksi 18 dereceyi bulan soğuklar
nedeniyle binlercesinin öldüğünü söyledi.

Resmi China Daily gazetesi ise 40 santimetreyi bulan kar kalınlığından dolayı ceylanların yiyecek bulamadıklarını ve 4 bin kadarının öldüğünü duyurdu. Bu sayıya itiraz eden He Peyceng, ölen ceylan sayısının bunun en az iki katı olduğunu belirtti. Tibet ceylanları, Dünya Vahşi Hayatı Koruma Vakfına göre ikinci derecede soyu tükenme tehlikesinde olan hayvanlar arasında bulunuyor. Tibet ceylanı, dış pazarlarda deri ve yününe olan talebin yüksek olması nedeniyle kaçak avlara maruz kalıyor. Eşine az rastlanan ceylanların daha güvenli yaşam ortamına sahip olması için, Çin hükümeti ve sivil toplum örgütleri bir süredir birlikte çalışıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler