8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınlardan büyük yürüyüş!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan binlerce kadın, sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçti.

Aralarında çeşitli kadın dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarının olduğu yaklaşık 7 bin kadın, saat 19.00’da Fransız Konsolosluğu önünde toplandı. Ellerinde pankart ve dövizler taşıyan kadınlar, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Bu yıl 16’ıncısı yapılan gece yürüyüşüne, HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve şarkıcı Kalben’in de olduğu siyasetçiler ve sanatçılar da destek verdi.

1

“KADINLARIN HAYATLARINA TECAVÜZ EDİLMESİNE ‘HAYIR’ DİYEBİLDİKLERERİ BİR DÜNYA DÜŞÜNDEYİM”

Yürüyüşe destek veren Kalben, “Bütün kadınların erkeklerle eşit olduğu, siyasal, kültürel, sosyal ve ekonomik bağlamda özgürlüklerini ellerine alabildikleri, kanatlarıyla kanatlanıp, uçabildikleri ve artık tecavüze, ırzlarına geçilmesine ve hayatlarına tecavüz edilmesine ‘hayır’ diyebildikleri bir dünya, ülke düşündeyim. Bunca kadın da onun düşünde. Onun için buradayız.” dedi.

4

“KADINLAR HEP DİRENDİLER, HAYATLARINA SAHİP ÇIKTILAR"

Yağan yağmura aldırış etmeden devam eden yürüyüş Tünel Meydanı’na kadar devam etti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşün sonunda Tünel Meydanı’nda Arapça, Kürtçe ve Türkçe basın açıklaması okundu.

3

Açıklamada, “Kadın mücadelesi tarihi, yüz yılı aştı. Baskı varsa direniş baki. Adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler. Hayatlarına sahip çıktılar. Binlerce kadın burada, milyonlarca kadın dünyanın her yerinde duruyoruz. Kadınları karar alma mekanizmalarından dışlayan, bizlere istemediğimiz bir hayatı dayatan erkek egemen bir düzen var. Burada bu düzene seslenmek için değil, bu düzene karşı bir yol önerdiğimiz için toplandık. ” ifadeleri yer aldı.

2

Basın açıklamasının ardından bir müddet meydanda bekleyen kadınlar, halay çekti. Daha sonra gruplar halinde dağıldı. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
Bu ne ya tiplere bak hepsi hdpli.
afrinde sizin için çarpışan vatan evlatları in de yürüseydinİZ bu yağmura rağmen yaptığınız yürüyüşün samimiyetine inanırdı belki insanlar
Kadınlar günü bahane .. Siyasi msj vermek isteyenler o msjları verecek , firmalar bu günü kullanıp ciro arttıracak .. Bırakın lan bu ayakları..
kadınlar ormanı kurun
bunların hepsi cehennem kütüğü... pkk orda chğ orda hdp orda travestiler orda... eeee adı dünya kadınlar günü
aynısını biz de milliyetçi muhafazakarlar için düşünüyoruz biliyor musun?
yarısı Provakatör
NE KADINI BE BUNLAR KADINLIKTAN ÇIKMIŞ YARATIKLAR.
neden bu tarz şeylerde hep hdp liler önde.bunların önüne geçilmesi gerekli.
Siz toplumsal hiç bir sorunla ilgilenmediginiz için olabilir mi acaba?
Bunlar kendileri için yürümüyor.Bunlar Türk düşmanı olarak ne kadar hain,terörist sempatizanı zalim varsa onlara destek için yürüyorlar.Hepiniz kahrolun.
kadınlar gününü kimler mi kutlar: kadınları seks objesi olarak görenler, kadınlara şiddet uygulayanlar, mecliste bayan milletvekilinin üzerine yürüyenler, bayanlara hakaret edenler vs vs vs İNSANLAR için her gün kadınların günü... İNSANLAR için kadın kutsaldır. İNSANLAR için kadın anadır bacıdır eştir ... AMA İNSANLAR İÇİN...
bu ulkede kadınlarda yasayacak yuruyecek ısteklerını dıle getırecek sızler kım oluyorsunuzda tahammul edemeyıp terbıyesızlık edıyorsunuz bızde bu ulkenın vatandasıyız en az sızler kadarda ozguruz.
CHP VE HDP ORTAKLIGI BASLAMIS GÖRÜNÜYOR ????????????????
pardon bi ara azdım
Dünya kadınlar gününe gaylar travestileride almışlar.
eee iyice cılkı çıktı bu işlerin sevgililer günü anneler günü kadınlar günü evlilik yıldönümü ilk tanışma faslı kadına şidete hayır günü cumartesi anneleri yılın 11 ayı abuk subuk günler diye geçiyor kadına saygın varsa bu hergündür böyle abuk subuk şeylerle yapamazsınız önce saygının nasıl gösterilmesi gerektiğini öğrensinler sanki ülke izlanda tonla derdi var yetmiyor birde böyle abuk subuk şeylerle uğraşıyoruz
o sorunları çıkaranlar siz ve kayıtsız şartsız oy verdiğiniz siyasetçiler
Bunların hepsi kadın degilki.
erkeksiz dünya için yürüyen femenler
Ben Kadından Çok Kadından Erkeğe Erkekten Kadına Dönen Gurup Gördüm Birde Pkk Sempatizanı Devlet Karşıtı Slogan Duydum, Kadınlar Günü Öylemi? Nedense Nasıl ki İşçi Bayramında İşçiler Çalışıp İşçi Harici Olanlar Meydanları Dolduruyorsa, Kadınlar Gününde Kadınların Evinde Oturup Kadın Olmayanların Meydanları Doldurduğuna Şahit Oluyoruz Hayırlı İşler..
Bunların derdi başka..kendileri çalıp kendileri oynuyor hiçbir karşılığı yok..
Eğer bunlar kadınsa biz evinizdeki hanımlarımızın kıymetini bilelim.bunlar ne olum otu,çöpü,getirdi,topu,biçimli,biçimsiz,nurlu,nursuzu doldurmuş kar meydana kadınlar günü diye yutturacaklar.
Kadınlar yürümemiş, aşırı cinsiyetçi, faşizan cinsler yürümüş. Törel, dinsel ve kültürel değerleri kıymetsizleştirme gösterisine dönüşmüş
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN HER DAİM EMEKÇİ KADINLAR EV HANIMLARI SAYGIMIZ SONSUZ YALNIZ BU HDP LİLER BU TİP ORGANİZASYONLARI FIRSAT BİLİYOR GİBİ GELDİ BANA TÜRKİYE SEVDALISI OLMADI BUNLARDA HDP KAPATILSIN HDP KAPATILSIN HDP KAPATILSIN HDP Yİ KAPATIN ARTIK HDP KAPATILSIN
kadınların kendi günlerinde yürümelerinden rahatsız olan erkek bozuntulrı kendilerini nasılda ifşa etmiş yazdıkları mahlukça şeylerle
kimler var bakalım.. chp var hdp zaten var hdp demek pkk demek oda var sonra lgbti denen eşcinsel orgut var. yani şöyle bi bakiyoruzda alayını toplasan bir tane nene hatun cıkmaz..
Bizim kadar bağnaz toplum az bulunur.Siz istediğinizi yapacaksınız ama başkası yaptı mı her türlü yaftayı atacaksınız öyle mi?Evde kadınını hizmetçi olarak görenler yürüyüşü kabullenememişler
gösteri ve yürüyüşler validen izin alınarak ve şiddet içermiyorsa yapılsın bence bir sakıncası yok
yine fırsatçı emperyalistler tokmakçılar toplanmış.
Kendini insan yerine koyan ne kadar milliyetçi muhafazakâr varsa gelip buraya kusmuş
Diğer Haberler