HABER

8.8 milyar dolarlık dev teleskop

Nasa tarafından 8.8 milyar dolar harcanarak hazırlanan dev uzay teleskobu James Webb, 2019 yılının ilkbahar aylarında uzaya gönderilecek.

8.8 milyar dolarlık dev teleskop

NASA, yakın zamanda 8.8 milyar dolar harcayarak uzay araştırmaları konusunda çok ileri bir adım atmanın planlarını dev uzay teleskobu James Webb hamlesi ile başlayacaktı. Birtakım teknik problemler nedeniyle 2018 yılı dahilinde fırlatılması planlanan teleskobun 2019 yılı ilkbahar aylarında göreve başlaması kararlaştırıldı.

Yapılan açıklamada James Webb uzay teleskobunun, bugüne kadar yaptılan en karmaşık uzay gözlem araçlarından birisi olduğunu ve bu karmaşık ürünün tüm bileşenlerini bir araya getirmenin ne kadar zor olduğunu vurgulamayı ihmal etmedi. Ayrıca donanım olarak hiçbir sorun olmasa da belirli süre ertelenme kararı konusunda uzlaşıldığı açıklandı.

27 yıl boyunca uzay dahilinde görevini sürdüren Hubble Uzay Teleskobu karşısında çok daha yeni ve güçlü olan teleskop James Webb, birçok araştırmacıyı ve uzay meraklısınının yüzünü mutlu ediyor.

NASA tarafından zaman makinesi görevi gibi de çalışacak olan teleskob, 13 milyar yıl önce, karanlık çağların hemen ardından oluşmuş evrenin ilk yıldızlarını ve galaksileri hakkında bilgi toplamak konusunu kendine birincil amaç edinecek. NASA yöneticisi Eric Smith yaptığı açıklamada, “Big Bang ardından oluşan ilk galaksilerden; Europa, Enceladus ve TRAPPIST dahilinde olan kimyasal hayat izlerine varana kadar, Webb evrendeki tüm bu inanılmaz olayları araştırmaya başlayacak.” ifadelerini kullanıyor.

James Webb, 2019 yılının ilkbahar aylarında Fransız Guyanası’nda bulunan uzay üssünden Ariane 5 roketiyle beraber fırlatılırken, 1.6 milyon kilometre uzakta kendine yer bulacak. 17 farklı ülkenin katkılarıyla üretilmiş olan teleskop dünyanın merakla beklediği bilgileri toplamak için göreve başlamış olacak.

Volkswagen, Hindistan’da Passat Üretimine Başladı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
BİZİM CÜBBELİ HOCA YAKINDA ÇIKAR NEYİ ARAŞTIRIYORSUNUZ BİZ BİLİYORUZ BİZ SÖYLEYELİM DER NE DİNİMİZİ ÖĞRETİYORSUNUZ NE İLERİYE ADIM ATACAK BİLGİLER VERİYORSUNUZ HELAL OLSUN ADAMLARA BOŞ KONUŞMUYORLAR ÇALIŞIYORLAR ARAŞTIRIP SORGULUYORLAR DAİMA İLERİ GİDİYORLAR TÜRKİYEDE HALEN KIZLI ERKEKLİ EĞİTİM OLMAZ ORUÇLUYKEN SAKIZ ORUCU BOZARMI GİBİ MANTIKSIZ İŞLERLE UĞRAŞSIN DURSUN
Dünya düzdür, ne zaman çıktı ki ABD-Rusya-Çin ve AB danışıklı dövüş ülkeleri ki uzaya? Koca bir yalandır NASA'nın uzayı. Uçsuz bucaksız yeryüzünü kaplayan oldukça güçlü bir saydam yapıda gök kubbe var ve güneş ile ay bu kubbenin içinde dünyadan yüzlerce kat küçükler ve belli yörüngelerde sürekli alçalıp yükselerek turluyorlar. Antartika ötesine Birleşmiş Milletler kimseyi bırakmıyor.
@balcova2015 sizde aklın dışında herşey mevcut...Allah insanları senin ve senin gibilerden korusun...
Geri Dön