9 yıllık polis koleji yanlışlıkla kurulmuş

Ankara Polis Koleji, Emniyet Teşkilatı’na rütbeli personel yetştirmek amacıyla 1938 yılında Atatürk’ün talimatıyla kuruldu.

9 yıllık polis koleji yanlışlıkla kurulmuş

1985 yılına kadar Türkiye’de sadece bir tane polis koleji vardı. 1985’te İstanbul, İzmir ve Afyonkarahisar’da da birer kolej açılarak, polis kolejlerinin sayısı dörde çıkartıldı. 1988 yılında Adana ve Kayseri’de de birer polis koleji açıldı. Afyonkarahisar Polis Koleji kapatılarak öğrencileri yeni kurulan bu iki koleje aktarıldı. Böylece polis koleji sayısı beşe yükselmiş oldu. Bir süre sonra ise polis kolejlerinin kapatılması kararı alındı. 1992’de İzmir, Adana ve Kayseri’deki, 1994’te ise İstanbul’daki kolej kapatıldı. Böylece, polis koleji sayısı yeniden teke düşürüldü.

Okul ile Kolej karışınca
Alınan bilgilere göre, bu tablo, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2004 yılında Bursa’ya yaptığı bir ziyaret sonrasında yeniden değişti. 1984’te kurulan ve polis memuru yetiştirilen Bursa Polis Okulu 2000 yılında kapatıldı.
Bursalı siyasetçiler de polis okulunun yeniden açılması için dilekçe üstüne dilekçe verdi. Ancak dilekçelerde küçük bir hata yapılarak,emniyet teşkilatının memur sınıfının yetiştirildiği “polis okulu” yerine, rütbeli personelin yetiştirildiği “polis koleji” ibaresi kullanıldı. Başbakan Erdoğan da, Bursa ziyareti sırasında, talepler doğrultusunda polis kolejinin açılması talimatı verdi.
Bürokratlar ise daha önce kapatılan okulun kolej olmadığı bilgisini vermedi. Başbakan’ın da kolej talimatı vermesi üzerine, kolejlerin sırayla kapatılıyor olmasına rağmen koleji açmak için kollar sıvandı.
Önce torba yasalardan birine bir madde eklendi. Sonra Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’ndan olumlu görüşler alındı. Sonunda 1984’te kurularak, 2000’de kapatılan Bursa Polis Okulu’nun yerleşkesine, İçişleri Bakanlığı’nın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararıyla Bursa Polis Koleji kuruldu.

9 yıl sonra kapatıldı
Bursa’da dokuz yıldır eğitim veren polis kolejinin gelecek (2013-2014) eğitim öğretim yılından itibaren kapatılması kararlaştırıldı. Bursa Polis Koleji’ndeki yaklaşık 300 öğrenci, önümüzdeki eğitim öğretim yılında Ankara Polis Koleji’ne aktarılacak. Böylece Ankara Polis Koleji’nin yaklaşık 900 olan öğrenci sayısı, bin 200’lere yükselmiş olacak.
Polis Koleji’ne bu birleşme nedeniyle bu yıl öğrenci alınmayacak. Yani kolejde, bu yıl birinci sınıf öğrencisi olmayacak. Böylece polis koleji, 2017 yılında mezun veremeyecek. Dolayısıyla Polis Akademisi de 2021’de kolej kökenli mezun veremeyecek.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Alınanlar iyi araştırılmalı Askeriye yıllardır ne yapıyordu Ailede kapalı namaz kılan varmı cemaat okullarında dersaneye giden varmı olanı almıyordu Orduyu Allahsızlar ele geçirmişti Yargı da öyle Avukat olmak için Çagdaş Hukukçuların müsadesi lazım hala bu böyle örgüt çok yeri sarmış Dünyada Sanaatçılık yahudilerin Türkiye de Örgütçülerin elinde Polis Kolejleri de yetiştirdikleri kişileri iyi seçmeli Marjinal örgütler boşuna mı gördükleri polise ateş edip molotof atıyorlar. çünkü bir orayı ele geçiremediler orayı da ele geçirse Suriye gibi ihtilal yaparlardı.
adamın ağzından çıkanları haşa ayet yada hadis gibi yerine getiriseniz bu millete daha çok masrafınız olur sini. siz allahtan korkmadığınız için size bir sözüm yok ama allah bize yeniden milletimize sınırmıza toprağımıza bu toprakları sulayan kanımıza değer katar ve sizin gibi kan emicilerden kurtuluruz.
Başbakan düşünmeden, bilmeden konuşmayı seviyor. Etrafındakiler de sorgulamadan başbakanın söylediklerini yapmayı. Sonuçta böyle kazalar oluyor. GEÇ DE OLSA 9 YIL SONRA mesela bu yanlıştan dönülüyor.
tümden kapatılsın ne gerek var
YANLIŞLIK VARSA KAPATINDA İMAMHATİP ACIN YARIN OLAY OLDUGUNDA İMAMLARI GÖNDERİRSİNİZDE TOMAYLA GAZ SIKARLAR
Teşkilata ne kadar lazım olduguna teşkilat adına karar veren arkadasa söylemek isterim siyasetçilerin yanlışlıkla kurdurdugu bu okul 9yilda Avrupa dil ödülü TÜBİTAK bilişim ve biyoloji Türkiye 2.ligi Nabuco dünya şampiyonluğu gibi ödüller aldı.benim gördüğüm tarihin en iyi hatalarından biri yapilmistir.Keske tüm teşkilat bu sekilde bilime önem versede suçluları elektriğe vererek veya askıya alarak değilde bilimin yardımıyla yakalasalar.belki o zaman polislik saygıdeğer bir meslek haline gelebilir
ne güzel devlet yönetimi :)
VAY HALİMİZE VAY BUNLAR BU ÜLKEYİ İDARE EDİYOR KESİN SÜMÜKLÜ AÇMIŞTIR NASILSA KAZANILMIŞ HAK OKUL KAPANSADA KAZANANLAR DİĞER KOLLEJLERE AKTARILACAK BUNLARDAN HİZMET BEKLE
NE KADAR BÜYÜK KAYIP ÇOK LAZIMLAR YA TEŞKİLATA
ne alaka maydanoz burda kapatmadan bahsediyor sen ne yrum yapiyorsun
bir derdim var dinleyin ey gökteki yıldızlar beni benden çalarak kaybolup gitti yıllar aşk aşk aşk yüzünden ızdıraba kul oldum ömrüm böyle tükendi ne kadar zalim yıllar gönlüm söz dinlemiyor sevdiğimi ver diyor kim görse şu halimi bir daha sevme diyor of aşk yüzünden arap saçına döndüm çöz beni arap saçı çivi çiviyi söker budur bunun ilacı sen gittin saçlarıma erimez karlar yağdı mevsimlerin tadı yok baharım sende kaldı ansızın gidiverdin haber bile vermedin hem kendin harap oldun hem beni benden ettin
Diğer Haberler