99 yıl sonra şehit kemikleri ortaya çıktı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkında, Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyü yakınlarında bulunan Ağadare bölgesinde, şehit kemikleri 99 yıl sonra gün yüzüne çıktı.

450 dönümlük alanda, her adımda şehit kemiklerine rastlanıyor. Bölgede bulunan şehit kemikleri, oldukları yere defnediliyor.

99 yıl önce çetin savaşların gerçekleştiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda seyyar hastane olarak kullanılan Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyü Ağadere mevkisindeki Ağadere Ağır Mecruhin (Yaralı) Hastanesi bölgesinde, toprak üzerinde bazı kemik parçaları görüldü. Yapılan incelemede ortaya çıkan kemiklerin bir Şehidin kafatası ait olduğu anlaşıldı. Alanda, çok sayıda şehit kemiklerinin toprak üstüne çıktığı belirlendi. Bulunan şehit kemikleri, bulundukları yerlere defnedildi.

BİTKİ TEMİZLİĞİNDEN SONRA ORTAYA ÇIKTI

Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi alanında, jeofizik radarla belirlenen gerçek şüheda kabristanlığının hemen yanında, yarımadanın en büyük şehitliği olacak olan Ağadere şehitliği inşaatı da sürüyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 3. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, bölgede isimleri bilinen 2 bin 485 şehidin yattığını söyledi. Bölgede şehit kemiklerinin toprak üzerine çıktığını söyleyen Erdoğan, "Ağadere şehitliğinde düzenlemeye esas bitki temizliği esnasında, bitkiler buradan çıkarılırken, toprağın üst kısmının karışması neticesinde, bölge yoğun şehitlik alanı olduğundan dolayı, 99 sene önce buraya defnedilmiş olan şehitlerimizin kemikleri yüzeye çıkmaya başladı. Biz de ne zaman buraya gelsek, gerek bizim personelimiz, gerekse teknik arkadaşlarımız, her geldiğinde gördüğümüz bu şehit kemiklerini, bulundukları yere küçük bir çukur açarak oldukları yere defnetmeye çalışıyoruz. Burası en büyük şehitlik alanlarımızdan bir tanesi. Yarımadadaki, belki Türkiye'deki en büyük şehitliklerden bir tanesi” dedi.

İNŞAAT, ŞEHİTLİĞE ZARAR VERMEYECEK

Bölgede devam eden şehitlik inşaatının, gerçek şehit kabristanlarının bulunduğu alana zarar vermediğini de söyleyen İsrafil Erdoğan, "Biz bu hataya düşmemek için, Jeofizik radarla kabristanların yerini belirlemeden hiçbir şehitlik yapmadık. Gerçek şehitliklerin üzerine, yaya yolu yada şehitlik duvarı gelmemesi için önce jeofizik radarla kontrol yaptık. Gördüğünüz bu alana hiçbir fiziki müdahale yapılmayacak. Bu topraklara insan ayağı bastırılmayacak. Ziyaretçiler için özel ahşap yürüyüş yolları yapılıyor. Ziyaretçiler bölgenin etrafından dolaşacaklar” dedi.

17 milyon liraya mal olacak Ağadere Şehitlik inşaatı kapsamında bir ziyaretçi bilgilendirme merkezi, hastane müzesi, müze binasının deniz tarafına da 2 bin 485 şehidin isminin yazılacağı 136 metre uzunluğunda ve 8 metre yüksekliğinde kaide yapılacak. Alanda sadece 2 bina ve küçük bir cami inşa edilecek. Şehit kabristanlarının bulunduğu alanda ise sadece peyzaj düzenlemeleri yapılacak. Ağadere şehitliğinin hemen arkasında kalan, şehit kemiklerinin yüzeye çıktığı şehit kabristanlarının olduğu alan ise koruma altına alınacak. Alanın etrafına, toprakla teması engellemek için çelik rayların üzerinde ahşap yürüyüş yolu yapılacak. Ziyaretçiler, gerçek şehitlik kabristanlarını, toprağa ayak basmadan bu şekilde ziyaret edebilecek.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
işte bu şehitler ki oraya ölmeye giderken tek amaçları vardı şapka kanunun çıkması,laikliğin gelmesi,hilafetin kaldırılması,dini değerlerimizin yerle bir edilmesi,imamların asılması,musul ve kerkük'ün ingilizlere peşkeş çekilmesi,en önemlisi bin yıllık örf'ümüzün yerle bir edilmesi için savaştılar ruhun şad olsun şehidim and olsunki özümüze geri döneceğiz bir gün.
cok merak ettim egitim seviyeni... daha Kurtulus savasinin sebebini bile bimiosun. kesin kula´kdan dolma bilgilerle yasiosun, yada Adnan oktar hocanin yayinlattigi kitaplari okudun :D
ONLAR ORAYA GİTMESELERDİ ŞİMDİ SEN MÜSLÜMAN DEĞİLDİN badibey06 KAFAN BU KADAR ÇALIŞIYOR
sen bu anlattıklarını önce zamanın osmanlı padişahına sonrada bugunkü padişahına söyle. bak musul kerkuk nasıl barzaniye teslim ediliyor iyi gör. sadece musul kerkuk mu?? kıbrısı da rumlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. dönmek istediğin özün turk harici bişeyse haklısın söylediklerinde. bilmiyorsan söyleyim ..osmanlıda turk değildi..bunu da iyice yaz kafana. rum ermeni arnavut yahudi vb toplulukların devletiydi..yani osmanlı kılıklı bizans idi. senin osmanlın savaş kaybettikçe bi ruslara bi ingilizlere yanaştı hep toprak verdi.20 miyon metrekareden 800 bin metrekarelere düşürdü ülkeyi..o hainler en son yunan ordusunu milli mucadeleyi bastırsınlar diye izmir çıkardı..yani osmanlın.
sen rum ortodox katolik top falanmısın ?
@ssahingoz_1983 kurtuluş savaşının sebebini yazda bilelim dostum neymiş senden öğrenelim birde.
sen önce bi soyunu araştır ne olduğun bi ortaya çıksın sonra eleştirini yap,gelibolu savaşı bahsettiğin devrimler için yapılmamış senin böyle konuşabilmen için yapılmış ki bak konuşabiliyorsun,o zamanlar senin bahsettiğin yobazların tam temizleyebilse bugün seni konuşmuyor olurduk o zamanlar 3-5 bin yobaz asıp kurtulmak varken tam temizlenemediği için bugün birkaç milyonu asmak gerekir,
Ağzına sağlık kardeşim ama senin bu anlattıklarını ancak vatan millet sevgisi olanlar anlar.
@klas75 doğru söylüyorsun sizler gibi süper zeka eğitimli insanlar olmasaydı ne yapardık bilemiyorum madem çok akıllısın abd ırak'ı işgal etti maaşallah bütün ırak halkı anında hıristiyanlığa geçti dostum yıl 2014 sen hala 10 yıl marşımı okuyorsun
badibey06 cevap verip senin seviyene düşmeyeceğim. Ama yorumunu okuyunca orucum bozuldu bilesin..........
haklısın bir gecede harf inkılabı diye koca bir ulusu cahilleştirmek kolay degil binyıllık yazılı tarih tıp geometri astroloji kaldır at gitsin. israil osmanlı anayasasını halla kulanmakta, dünyanın enbüyük üniversitelerinde ibni sinanın kitabı amiraliniz olsun diye okutulmakta., pazargünleri kiliseye gitmeden incile elbasmadan sözler gecerli olunmamakta. yazacak çok şey varda neyse.. özümüze dönemezsek yakında bi suriye, bi filistin bi buruma yada itat eden yalakaları getirerek mısır sudiarabistan gibi satılmış onursuz halsiyetsiz olcakğız. secim bizim kendi düşen ağlamaz
ŞEHİTLERİN İÇİNDE KÜRT YOKTU LÜTFEN KÜRT İSİMLERİ YAZILMASIN HEPSİ HAİNDİR. DÜNDE HAİNDİLER BUGÜNDE HAİNLER. AKEPE KÜRT İSİMLERİ YAZACAKTIR UYANIK OLALIM
acaba şehitlerin kemiklerimi düşmanların kemikleri olamazmı
DÜŞMAN O BÖLGEYE KADAR GELEMEMİŞTİR. ONUN İÇİN OLAMAZ... HANGİ ÇEPHEDE KİM VARDI HEPSİ SAVAŞ TUTANAKLARINDA BELLİDİR. BU ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİLL
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler