HABER

AB Bakanı Çelik'ten Atatürk'e yapılan hakaretlere sert tepki

AB Bakanı Ömer Çelik, Brüksel'de Türkiye-AB ilişkilerine yönelik kritik değerlendirmelerde bulundu. AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik TV ekranlarından ve sosyal medyadan yapılan hakaretlere tepki gösterdi.

"Bazı şahısların televizyonlarda söylediği bazı çirkin sözler söz konusu. Bu temelde bir tartışma söz konusu" diye giriş yapan Çelik şöyle devam etti:

"Bu söylenen çirkin sözleri özellikle de cumhuriyetimizin kurucusu, ilk cumhurbaşkanımız, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olarak tarihsel tartışmaların, bilimsel tartışmaların dışına çıkacak şekilde bir zihinsel tahrifatın ürünü olan, özellikle de annesiyle ilgili manevi kızıyla ilgili söylemleri kınıyoruz.

"ELİMİZİN TERSİYLE İTİYORUZ"

Herkes herkese saygı göstermek durumundadır ama devletimizin kurucusuna ilk cumhurbaşkanımıza karşı bu saygının gösterilmesi mecburidir. Bunlar entelektüel egzersiz konusu ya da magazin konusu olmayacak kadar önemli işlerdir ciddi meselelerdir. Dolayısı ile bu saygısızlığı elimizin tersiyle itiyoruz ve kınıyoruz. Zaten savcılık görev alanı içinde gereken çalışmayı yapacaktır."

Çelik, Türkiye-AB ilişkilerine de değindi. "Göçmen anlaşması ırkçı yükselişi engellendi" diyen Çelik, Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik, özellikle 'idam' konusunun gündeme getirilmesiyle gerilen son süreçte oldukça dikkat çekecek bir çağrıda bulunarak, "Gelin 22 ve 23'üncü fasılları açalım" ifadelerini kullandı.

Geri Dön