HABER

AB destekli kapari köylünün umudu oldu

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır'da, Avrupa Birliği desteğiyle "Kapari Çiftçiliğinin Özendirilmesi ve Uygulaması Projesi" kapsamında üretilecek olan kapari yörede yaşayan vatandaşların umudu oldu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nce GAP bölgesinde susuz tarım yapan çiftçileri alternatif tarıma yönlendirmek amacıyla Silvan ilçesine bağlı Karacalar köyünde başlatılan "Kapari Çiftçiliğinin Özendirilmesi ve Uygulaması Projesi" tamamlanıyor. Dikimi yapılan 50 bin adet kapari fidesinden ilk hasat gelecek yıl alınacak. Köylüler tarafından ekilen kaparilerin işlemesi için bir tesis de kuruldu.

Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Zübeyir Boral, "Bölgede çiftçilikle uğraşan vatandaşların alternatif ürün olarak yetiştirmesi için kapari projesini hayata geçirdik. 120 dekarlık alanda 25 bin çukura 50 bin adet kapari bitkisi ektik. Gelecek yıl üretilecek olan kaparinin işlenmesi için tesis kurduk. Üretilecek olan kapariler ilaç, gıda, kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanılacak" dedi.

Bitkinin, içerdiği yüksek protein nedeniyle vejetaryenlerin de tercihi olduğu belirtildi.

Geri Dön