HABER

AB Dışişleri Konseyi Haiti için toplandı

Avrupa Birliği'nin Dışişleri Bakanı Catherine Ashton, Haiti'ye yardım stratejisini görüşmek üzere AB üyesi ülkelerin Kalkınma Bakanları ile Brüksel'de bir araya geldi.

Toplantı, Dışişleri Konseyi olarak nitelendirildi. İngiliz hükümetinin temsilcisi toplantıya gelişinde dışişleri bakanlığınca açıklanan 6 milyon poundu yaklaşık 3 kat arttırarak 20 bin pounda çıkardıklarını, bu yardımların bir kısmının Uluslararası Kızıl Haç ve Dünya Gıda Programı tarafından yapıldığını ifade etti.

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, AB üyesi ülkelerden olan kişilerin Haiti'den dönmesini sağladıklarını aynı zamanda da Haiti'deki depremzedelere yardım ettiklerini söylerken, Avrupa Birliği Komisyonu'nun Kalkınma Yardımlarından Sorumlu Üyesi Karel de Gucht ise, Haiti'nin kurtarılması ve yeniden yapılandırılması için bir yol aradıklarını ve konseyle birlikte yapılabilecekleri göreceklerine dikkat çekti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Werner Hoyer görüntülerin felaketin boyutunu gösterdiğini ve Almanya'da Haiti için büyük bir birlik olduğunu belirtirken, Avrupa Birliği'nin' ilk Dışişleri Bakanı Catherine Ashton ise, 27 üye ülkenin dışişleri konseyini 2 şeyi yapmak için bir araya getirdik. Birincisi sorunun güçlüğünü tanımak ve yaptığımız şeyleri tartışmak ikincisi de gelecek haftalarda ve aylarda neler olacağını tartışmak. Bu trajedi hepimizin dünyadaki herkesin desteğini gerektiriyor" şeklinde konuştu. Belçika Kalkınma Ve İşbirliği Bakanı Charles Michel ise Ashton'a göre bu toplantının bir gala olduğunu ve bunun Avrupa'nın itibarı için çok önemli olduğunu söyledi. Michel, Avrupa'nın yardımlarının koordineli ve ortak bir çalışma ile yapılması gerektiğini ve bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Geri Dön