HABER

AB, Finlandiya'nın önerisini destekliyor

AB, Finlandiya'nın önerisini destekliyor

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, "Komisyonun, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs'a ilişkin formülünü desteklediğini" söyledi.

Rehn, Avrupa Yatırım Bankasının bugünkü ve Yunan düşünce kuruluşu ELİAMEP'in yarınki toplantılarına katılmak üzere geldiği Atina'da, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile bir araya geldi.

Rehn, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin reform sürecini tekrar başlatması gerektiğini belirterek, AB'nin Türkiye'ye karşı "kararlı ve adil" davranmasının söz konusu olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin ifade özgürlüğü, Ankara protokolünün uygulanması ve dini özgürlükler gibi AB'ye karşı üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini belirten Rehn, "AB Komisyonu, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs'a ilişkin formülünü desteklemektedir. Tüm AB üyelerinden de bu alanda destek bekliyoruz. Bu, uzun bir zaman için karşımıza çıkacak son fırsat olabilir" dedi.

Fin formülünün içeriğine ilişkin soruları, "Bu konuda basına hiçbir sızma olmaması, tarafların ciddi ve yapıcı bir biçimde konuya eğildiklerinin göstergesidir" diye yanıtlayan Rehn, kendisinin de aynı biçimde davranacağını belirtti.

Türkiye'nin "gümrük birliği ek protokolüne ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmemesi" olasılığına ilişkin soruları da yanıtlayan Rehn, "Bu konu dün, hatta geçen yıl çözülseydi daha iyi olurdu, ama daha önümüzde zaman var. Bu aşamada bu olasılığı değerlendirme lüksünü kendime tanımam söz konusu değil" diye konuştu. Rehn ile görüşmelerinde AB'nin genişleme sürecini ve Türkiye'nin AB perspektifini ele aldıklarını belirten Bakoyanni, Atina'nın, Türkiye'nin AB sürecini desteklediğini vurguladı.

Bakoyanni, "Türkiye, tüm aday ülkeler gibi üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmelidir. Tüm üyelere limanlarını açması gereği ticaret tüzüğü gibi konularla bağlantılı değildir" dedi.

Finlandiya'nın önerisine sorular üzerine değinen Bakoyanni, sonucun olumlu olmasını dilediğini kaydederek, "Biz Finlandiya'nın çabasını destekliyor ve bu konuda Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin yaklaşımını paylaşıyoruz" diye konuştu. Fin önerisi çerçevesinde Maraş'ın Rumlara geri verilmesi olasılığına ilişkin soruları da yanıtlayan Bakoyanni şunları söyledi:"Tüm AB dönem başkanlarının önerilerinde Maraş konusu masadaydı, ama ortada yazılı bir metin yok. Dönem Başkanı Finlandiya ilgili taraflarla bir fikir dizisini görüşüyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler