HABER

'AB haksız değerlendirme yaptı'

LEFKOŞA (İHA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in bugün açıkladığı Türkiye'nin AB'ye tam üyelik görüşmelerinin kısmen askıya alınması ile ilgili tavsiye kararını değerlendirdi.

Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan'ın veda ziyareti sırasında gazetecilerin sorusu üzerine Talat, AB Komisyonu'nun kararıyla ilgili olarak, "Avrupa Komisyonu son derece haksız bir değerlendirme yaptı ve tavsiyede bulundu. Kıbrıs Rum tarafının etkisi altında kaldığını, hatta esiri olduğunu bir kez daha gösterdi. Kıbrıslı Türkler'e uygulanan izolasyonları kaldırma sözünü veren AB'nin kendisiydi, komisyon da bu izolasyonu kaldırmakla görevliydi. Ancak bu izolasyonu kaldırmak yerine, Türkiye'nin çok sınırlı olarak Kıbrıs Rum tarafına uyguladığı kısıtlamaları kaldırmasını istemek ve bunu Türkiye'nin AB sürecine ön şart olarak koymak anlaşılabilir bir tutum değildir. Komisyon gerçekten zor şartlarla dolu bir açıklama yapmıştır. Yeni başlıkların açılmasını, açılmış olanların kapanmasını ön şarta bağlamıştır ve bu ön şart sadece Kıbrıs Rum tarafına uygulanan sınırlı ölçüdeki kısıtlamalardır. AB süreci, Rum tarafının tatmin süreci üzerine kuruldu. Umarım komisyon, önümüzdeki günlerde daha sağlıklı bir değerlendirme yaparak, Kıbrıs Rum tarafının empoze ettiği yaklaşımını değiştirir. AB sürecinde Kıbrıs sorununun çözümünün ilişkilendirilmesi gerekiyorsa, bu mutlak surette sorunun çözümünün sağlanması biçiminde olmalıdır. Türkiye'nin; çözüm olmadan, normal olmayan Kıbrıs sorununun yapısını normalmiş gibi kabul etme zorlamasıyla karşı karşıya kalması son derece yanlıştır. Hem teorik olarak yanlıştır, hem uygulama açısından sonuç getirmeyecektir" diye konuştu.
Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan ise, "Gayesini bilmediğim, talihsiz bir karar alınmıştır. Türkiye'yi kararlarla ödün vermeye zorlamanın tepkisi çok uzun yıllardan beri olagelmiştir. Türk ulusunun milli davada ödün vermesi düşünülemez" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön