HABER

AB hükümetin gündem maddesi olmalıdır

İSTANBUL (İHA) - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye İlerleme Raporu ile ilgili açıklamasında, "AB'ye uyum süreci Hükümet'in icraatının temel gündem maddesi olmalıdır" dedi.

TÜSİAD, Avrupa Komisyonu'nun dün yayınladığı Türkiye İlerleme Raporu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
"Türkiye, Avrupa Birliği'nin (AB) küresel rekabette yer edinme stratejisi içerisinde, tam üye adayı olarak süren müzakere süreci çerçevesinde, önemli bir ülke olma yolunda ilerlemeye devam etmektedir. Avrupa Komisyonu'nun son İlerleme Raporu bir yandan reform sürecindeki yavaşlamayı eleştirirken, diğer yandan ise Türkiye'nin AB üyeliği yolunda kaydettiği ilerlemeler ile ilgili olarak olumlu değerlendirmeler yapmaktadır. Türkiye'de sivil toplum, meclis ve medya tarafından da çok tartışılan bir konu olan demokratik reformların sürdürülmesi konusu, Avrupa Komisyonu'nun raporunda da gündeme gelmiştir. Raporda, Türkiye'de gerçekleştirilen ekonomik, siyasi ve idari reformların önemine vurgu yapılırken, yargı reformu alanındaki eksikliklere de dikkat çekilmiştir. TÜSİAD, 6-9 yıl daha devam edebilecek bir müzakere süreci sonucunda bu alanda Türkiye'nin Avrupa standartlarına ulaşabileceğini göstereceğine inanmaktadır. Bu bağlamda, TÜSİAD Türkiye'nin standartlarının yükseltilerek, AB'ye üyelik kriterlerinin uygulanması yönündeki destekleyici çalışmalarını sürdürmeye kararlıdır."

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı da, konuya ilişkin açıklamasında, AB'ye uyum sürecinin, hükümetin icraatının temel gündem maddesi olması gerektiğini vurguladı. AB'den de Türkiye'ye verilen sözler konusunda adil olunmasını isteyen Sabancı, "Kıbrıs konusunda, Türkiye'ye verilen sözlere sadık kalınarak, Türkiye'nin duruşunun daha iyi anlaşılması gerekmektedir" dedi. Günü geldiğinde AB'nin, küresel ekonomik rekabet gücüyle, etkin kurumları ve siyasi tutarlılığıyla, Türkiye için güvenilir bir tercih olmayı sürdüreceğini temenni ettiklerini de ifade eden Ömer Sabancı ayrıca, "Küresel planda güçlü bir Avrupa'nın parçası olmayı istiyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler