HABER

AB ile balıkçılıkta uyum çalışmaları başlıyor

ANKARA (İHA) - Avrupa Birliği ile balıkçılık sektöründe uyum çalışmaları 24 Şubat'ta başlıyor.

Tarama toplantılarında AB heyeti Ortak Balıkçılık Politikaları konusunda sunum yapmaya hazırlanırken, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri, "Ülkemiz balıkçılık mevzuatı, AB mevzuatıyla büyük ölçüde uyumsuz" tespitinde bulundu. Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri kapsamında balıkçılık sektörünün uyumuna yönelik tarama toplantıları, 24 Şubat Cuma günü başlayacak. AB'nin Türkiye ile birlikte Hırvatistan'a balıkçılık sektörü konusunda bir sunum yapacağı tarama toplantısı için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan bir heyet Brüksel'e gidecek. Toplantıda AB, "Ortak balıkçılık politikası, genel prensipler, toplam müsaade edilebilir av miktarları, av filosu yönetimi, av teknelerinin kaydı, tekne izleme sistemi, Akdeniz'de balıkçılık yönetimi, denetim ve kontrol, yapısal politikalar, pazar politikası, devlet yardımları, uluslararası anlaşmalar" konularında Türkiye ve Hırvatistan heyetlerine bilgi verecek.

AB'nin sunuşunun ardından, 31 Mart'ta 2. ayrıntılı tarama toplantısı yapılacak ve Türkiye AB'ye, sektörün mevcut durumu konusunda bilgi verecek. Balıkçılık sektörünün AB'ye uyumu amacıyla Bakanlık bünyesinde, "Kontrol ve Kaynak Yönetimi, Pazarın Ortak Örgütlenmesi, Yapısal Politikalar, Tekne Kayıt ve Bilgi Sistemi, Yetiştiricilik, Uluslararası Antlaşmalar" adı altında 6 çalışma grubu oluşturuldu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı verilerine göre, AB'nin balıkçılık sektörüyle ilgili 623 mevzuatından 102'si Türkiye'yi ilgilendiriyor. İncelenen 86 AB mevzuatından 7'sine tam uyum, 21'ine kısmen uyum sağlandığı, 58'ine ise hiç uyum sağlanmadığı ortaya çıktı. Bakanlık yetkilileri, "Ülkemiz balıkçılık mevzuatı, AB mevzuatıyla büyük ölçüde uyumsuz" tespitinde bulundu.

AB'ye mevzuat uyumunda büyük önem taşıyan Su Ürünleri Kanunu değişiklik yasa tasarısı ise Meclis'e gönderilmek üzere Başbakanlık'ta bekliyor. Kanuna dayalı olarak çıkarılacak Su Ürünleri Yönetmeliği ile de önemli ölçüde AB mevzuatına uyum sağlanmış olacak. Bakanlık teşkilat kanununda yapılacak değişiklikle de halen bakanlıkta 4 genel müdürlükte bulunan su ürünleriyle ilgili birimler birleştirilerek, Su Ürünleri Genel Müdürlüğü kurulacak. Sektör stratejisi ve planı oluşturulacak. Bu yıl sonunda tamamlanacak proje sonucunda, su ürünlerinin, tazelik, büyüklük ve kalite standartları da AB kriterlerine uygun hale gelecek. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, balıkçılık sektörünü, AB'ye uyumun en kolay sağlanacağı alanlardan biri olarak görüyor ve tarama sürecini takiben müzakerelere açılmasını öneriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler