HABER

"AB ilişkileri ulusal çıkarlara uygun"

ANKARA (İHA) - Başbakan Abdullah Gül, Arap Birliği üyesi ülkelerin büyükelçilerini Başbakanlık'taki makamında kabul etti. Mısır Büyükelçisi Fatih El Şazili, Başbakan Abdullah Gül'e, "Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkisi Arap toplumunun ulusal çıkarlarına uygundur" dedi.

Başbakan Abdullah Gül, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fuad Yasin başkanlığındaki Arap Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileriyle Başbakanlık Merkez Binası'nda görüştü. Yaklaşık 50 dakika süren görüşmede, büyükelçiler Başbakan Gül'ü yeni görevi nedeniyle kutladı. Edinilen bilgiye göre, görüşmede, bölgede ekonomik, ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusu üzerinde duruldu. Bu vesile ile bölgedeki sorunların barışçı yollardan çözümü temennisinde bulunuldu.

Nezaket ve kutlama ziyareti olması nedeniyle görüşmede siyasi sorunlara ayrıntılı olarak girilmedi. Başbakan Abdullah Gül, büyükelçilerden birinin sorusu üzerine, Avrupa Birliği'nin Kopenhag Zirvesi sonuçlarıyla ilgili olarak büyükelçilere bilgi verdi.

Mısır Büyükelçisi Fatih El Şazili, Başbakan Gül'e Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin olarak, "Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkisi Arap toplumunun ulusal çıkarlarına uygundur" değerlendirmesinde bulundu. Görüşmede, Başbakan Gül, Türkiye'nin bölge ülkeleri ile temas ve istişarelere önem verdiğini ifade etti.
Öte yandan, Başbakan Abdullah Gül'ün bölge ülkelerine yönelik kesinleşmiş resmi bir ziyaretinin bulunmadığı bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön