HABER

"AB, Kıbrıslı Rumların esiri olmamalı''

"AB, Kıbrıslı Rumların esiri olmamalı''

Lizbon (AA)- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Portekiz'in başkenti Lizbon'da bu sabah katıldığı çalışma kahvaltısında, "AB'nin Kıbrıslı Rumların esiri olmaması gerektiğini" söyledi.

Türkiye-Portekiz İş Konseyi Başkanı Abdol Vakil tarafından Tivoli Otel'de verilen kahvaltıda Portekizli iş adamları ve gazetecilerle bir araya gelen Babacan, Türkiye'nin AB süreciyle ilgili bilgi verdi.

AB sürecinde Kıbrıs konusundaki gelişmelerle ilgili soruları yanıtlayan Babacan, "Kıbrıs konusunda her zaman teşvik eden taraf olduk, asla engelleyen olmadık. Toplantıların en önemli kuralı, masadan kalkmamaktır. Hiçbir zaman masadan kaçan taraf olmadık" dedi.

Annan planına "hayır" diyen tarafın Rumlar olduğunu hatırlatan Devlet Bakanı Babacan, Rumların sürekli AB'ye haksız baskı yaptığını belirterek, "Rumlar, 24 AB
ülkesini parmağında oynatıyorsa ve AB bu tabloyu kabul ediyorsa...Tamam" şeklinde konuştu.

Babacan, Helsinki'de yapılması düşünülen Kıbrıs toplantısının iptali ile ilgili ise "Bir toplantı hiçbir şeyi değiştirmez" dedi. AB ile müzakere sürecinin çok uzun ve zorlu olacağını yineleyen Başmüzakereci Babacan, başta Kıbrıs gibi bazı sorunlar ortaya çıkartılsa da bu sürecin devamlılığının ve etik olmasının önemli olduğunu vurguladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön