HABER

"AB süreci devam edecek"

ANKARA(ANKA) – Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin olumsuz tutumu nedeniyle AB Zirvesi bildirgesinde Türkiye'nin "katılım" sürecine doğrudan atıf yapılmamasına tepkiler sürerken Fransız Büyükelçiliği yetkilisi, Türkiye'nin sürecinin devam edeceğini, iki müzakere başlığının daha açılacağını vurguladı.

Yetkili, "Yeni bir hükümetlerarası konferans perspektifine verilen desteğe yeterince dikkat edilmedi ve önemli bir adım olarak görülmeli" dedi. Türkiye'de rahatsızlık ve tepki yaratan son gelişmeler ile ilgili olarak ANKA'ya değerlendirmelerde bulunan Fransız Büyükelçiliği yetkilisi, "Bu Büyükelçilik, Türkiye'de tüm ilgili aktörler ile diyaloğu geliştirmek ve derinleştirmek için çaba gösteriyor. Bu çerçevede, Büyükelçimiz, geçen hafta İstanbul'da TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ ve önde gelen işadamları ile buluştu" dedi.

Portekiz'in Dönem Başkanlığı sırasında iki yeni müzakere başlığının açılacağına dikkat çeken yetkili "Yeni bir hükümetlerarası konferans perspektifine verilen desteğe yeterince dikkat edilmedi ve önemli bir adım olarak görülmeli. Bu süreç devam edecek ve iki yeni başlığın yıl sonuna kadar açılacağını umuyoruz" dedi. "Fransa ile Türkiye arasında tüm temas kanalları, her düzeyde açık olmaya devam ediyor" diyen yetkili, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin geçen Cumartesi günü Lizbon'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi anımsattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön