Türkiye'yi sevindiren vize gelişmesi!

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki vize serbestisi diyaloğu toplantısı, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Mehmet Samsar ile AB Komisyonu'nun göç konularından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Simon Mordue eşbaşkanlığında dün Ankara'da düzenlendi. Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa Birliği ile yürütülen vize görüşmeleriyle ilgili yapılan son dakika açıklamada "AB heyeti çalışmaları olumlu buldu" denildi.

Türkiye'yi sevindiren vize gelişmesi!

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, teknik düzeydeki toplantıya bakanlık yetkilileri, vize serbestisi süreci kapsamında çalışmalarda bulunan AB Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığından yetkililer katıldı.

Toplantıda, AB ile vize serbestisi diyaloğu kapsamında henüz karşılanmayan kriterlere ilişkin, şubat ayında AB Komisyonu'na tevdi edilen çalışma planı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

AB Komisyonu, vize serbestisi diyaloğunun yeniden canlandırılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etmesinin yanı sıra çalışma planını kalan kriterlerin karşılanmasına yönelik olumlu bir adım olarak gördüklerini, 2016'dan bu yana geçen sürede yaşanan gelişmelerin yarattığı zorlukları bildiklerini vurguladı.

Komisyon heyeti, çalışma planının teknik ayrıntıları hakkında ilave bilgi talep etti.

Toplantıda, Türk tarafı öneriler hakkında AB Komisyonu heyetine ayrıntılı bilgi sundu ve ayrıca bazı teknik düzenlemelerde atılabilecek adımlar hakkında görüşler paylaşıldı.

Komisyonla teknik çalışmaların gelecek dönem sürdürülmesi konusunda mutabakata varıldı.

AB: 72 KRİTERDEN 65'İ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Heyeti, Müsteşar Selim Yenel Başkanlığındaki AB Bakanlığı heyetiyle de bir araya gelmişti. Türk tarafı, şubat ayında vize serbestisine ilişkin çalışma belgesini AB'ye teslim etmişti. Türkiye, muafiyet için 72 kriterin yerine getirildiğini belirtirken AB tarafı ise bunlardan 65'inin gerçekleştiğini savunuyordu.

Teknik sürecin ardından AB Komisyonunun, üye ülkelere bir raporla kriterlerin yerine getirildiğini bildirmesi ve vize muafiyetinin uygulanmasını önermesi gerekiyor. Ardından üye ülkelerin içişleri ve adalet bakanlarından oluşan konseyin vize muafiyeti için uzlaşıya varması isteniyor.

AB KONSEYİ'NİN ONAYI GEREKİYOR

Akabinde konu Avrupa Parlamentosunun gündemine gelecek ve burada da belgenin onaylanmasının ardından son olarak AB Konseyi'nin de onayı gerekiyor. Türkiye, vize muafiyetine ilişkin oylamanın, 2019 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasına kalmamasını ve hızlı bir süreç işletilmesini bekliyor.

Türkiye ile AB arasında Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni ve Geri Kabul Anlaşması 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara'da imzalanmıştı. Varılan uzlaşı, Türk vatandaşlarının Schengen alanına vizesiz seyahatlerinin Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması'nın 1 Ekim 2017 itibarıyla tüm hükümleriyle uygulanmasının ardından 2018 yılı içerisinde sağlanmasıydı.

Vize serbestisi, biyometrik pasaportu olan Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine 180 gün içinde üç aylık vizesiz giriş imkanı öngörüyordu.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
hep ayni hikaye gecin bunlari once avrupayi hak etmek laxim hirsizlikla yolsuzlukla olmuyor bu isler.
AB dediğin haçlı ittifakı değil miydi ? Yine mi birisi kandırıyor ?
Akp ye bak ne hale düşürdü Ülkemizi ve kendisini böyle olmayacak dua lardan bile oy alma peşinde muhtemelen AB ye bu konuyu 2 satır olarak işleyin dediler onlarda işledi bunlarda seçim malzemesi yapacak sanırım Eyy AKP zihniyeti sen ne millisin nede yerlisin sen bu Ülkenin başına 1 trilyon dolarlık kösteği takmış bir partisin
1 yıl önce refarandumdan EVET çıktığında ab ile ilişkiler son bulacaktı.. PAPA hayır diyordu AB almanya hayır diyordu kişi sevdiği ile beraberdir diyordu vatikana koşup parasını vatikana yatirip PAPA ile ailecek fotoğraf karelerinde yer alan kimdi?
@serdar_1981_alcym Vatikana gittiler ilk sonra ingiltere ye gittiler.
ay. nasıl sevindimekmek almaya param olmasın işim olmasın bankalara icralık olalım ama kesinlikle vize olmalı bugün sevinçten yerimde duramam
hadi hayırlısı, bavulu hazırlayım doğruca tatile
şu memleketi sürekli asagilayanlar kime neye inaniyorsaniz onun aşkına ülkemiz olan Türkiye'yi terk edin lutfen
@burak_kayol_1986 Memleketi çakma diplomalı belediye şoförüne teslim edip, memleketi aşağılatanlar, parasını pul yapanlar defolup gitseler daha pratik olmaz mı?
Artık ağzınızla kuş tutsanız bile bir işe yaramaz.
her seçim öncesi olan... akp ne zaman seçime gitse mutlaka avrupa birliği ile ilgili birşeyler oluyor... ne hikmetse nasıl oluyorsa seçime denk getiriyorlar..,
Türk vatandaşlarına vizesiz 3 ay verilecekse, Suriyelilere 1 yıl mı verilecek? Onların herşeyi daha avanta oluyor ya.
her seçim öncesi olan... akp ne zaman seçime gitse mutlaka avrupa birliği ile ilgili birşeyler oluyor... ne hikmetse nasıl oluyorsa seçime denk getiriyorlar..,!!!,.!
yeşilçam filmine döndü ( nayır nolamaz)
şehirler arası otobüs bileti alıp köyümüze gidemiyoruz ama ab’ye vizesiz gidecez diye seviniyoruz. dolar ve euro uçmuş yakıt uçmuş avrupaya gidecek parayı nereden bulacaz.
her seçim öncesi olan... akp ne zaman seçime gitse mutlaka avrupa birliği ile ilgili birşeyler oluyor... ne hikmetse nasıl oluyorsa seçime denk getiriyorlar..,!!
her seçim öncesi olan... akp ne zaman seçime gitse mutlaka avrupa birliği ile ilgili birşeyler oluyor... ne hikmetse nasıl oluyorsa seçime denk getiriyorlar..,!!.,!
dolar da son dakika oluyor
Muhalefet yapacağım diye ne yazacağını şaşırmış feto pkk ittifakı.
Acaba önce adaları verdik,Şimdi nereleri veriyoruz
@eymas Adaları biz zamanında kimlerin verdiğini biliyoruz rahat olun
1 yıl önce refarandumdan EVET çıktığında ab ile ilişkiler son bulacaktı.. PAPA hayır diyordu AB almanya hayır diyordu kişi sevdiği ile beraberdir diyordu vatikana koşup parasını vatikana yatirip PAPA ile ailecek fotoğraf karelerinde yer alan kimdi??
Olumlu mu bulmuşlar , halla halla :) Güler misin ağlar mısın, ne büyük adım değil mi.
şimdi Roma'da aşıklar çeşmesinin orada 2 kişi kahve içsen 10 € dan etti 20 € oda etti mi 100 tl hadi gidelim bakam da gidecek şey kalmadı bizde artık.
Vay bizanslılara bak sen! kıymete bindiler yine hoş 100 milyar vermiş marylinch takla mı atsak sevgimizi göstermek için!
alın siz bu dondurmayı biraz yalaya durun bittikden sonra biz geliriz daha çok bekerizzzzzzzz
Zengine dokun geç ,züğürtten sakında geç diye boşuna söylememiş atalarımız. Ne işimiz var elin Afganlısıyla, Afrikalısıyla. Onlardan fayda değil zarar gelir ancak.
ARKADAŞ ŞENGENE VİZESİZ GİDİP NAPACAZ TUVALETE VERECEK YOLDA PARA YOK CEPTE.GİDEN İŞ ADAMIDA PASAPORT ALhttp://www.mynet.com/haber/guncel/ab-turkiye-arasindaki-vize-gorusmeleriyle-ilgili-son-dakika-gelisme-4162054-1#MADA ZORLANMIYORDUR. BU SALATASI ŞİMDİ ANLAMADIM....?
acaba bu sefer ne verdik?
Diğer Haberler