AB, Türkiye'ye karşı 'Beyaz Akım' kartını kullanıyor

LONDRA (ANKA) - Türkiye'nin doğalgaz kaynaklarının taşınması konusundaki tutumunun üretici ülkeler ve gaz taşıyacak şirketler arasında rahatsızlık yarattığı, bunun sonucunda da Türkiye'nin bazı projelerden dışlandığı öne sürüldü. Dünya gaz sektörüne ilişkin haber ve analizleri ile tanınan Platts "Beyaz Akım" projesinin Türkiye'yi, topraklarının üzerinde gaz taşıyanlardan alım yapma ısrarından vazgeçirmek için bir "pazarlık taktiği" olarak kullanıldığını da yazdı.

Dünya gaz sektörüne ilişkin haber ve analizleri ile tanınan Platts International Gas Report, Şubat 2008 sayısında Türkiye'nin, doğalgaz kaynaklarının Avrupa'ya ulaştırılmasını amaçlayan boru hattı projelerine ilişkin yaklaşımına eleştirel unsurları taşıyan bir analiz yayınlandı.

Platts, analizinde Türkiye'nin tutumunun, gaz taşıyanları uzaklaştırdığı savunulurken "Rusya, onu (Türkiye'yi) Güney Akım planlarından çıkarttı, Avrupa Birliği'nin de Beyaz Akım konusunda benzer fikirleri var gibi görünüyor" diye yazdı.

Karadeniz'in altından Gürcistan'tan Avrupa'ya uzanması planlanan ve merkezi İngiltere'de olan GUEU-White Stream Pipeline Company adlı şirketin öncülük yaptığı "Beyaz Akım" projesinin, "Güney Akım" gibi Türkiye'yi dışladığını belirten Platts, Avrupa Parlamentosu'nun bu mali yılında projenin fizibilite çalışmasının finansmanını onaylaması beklendiğini kaydetti.

Ancak AB'nin öncelik projesinin Türkiye üzerinden geçen "Nabucco" boru hattı olduğuna dikkat çeken Platts, "Beyaz Akım"ın "Nabucco"nun rakibi olmayacağını vurgularken "Beyaz Akım" için "Asıl, Türkiye'yi, topraklarının üzerinden gaz gönderecek tedarikçilerden gaz alma ısrarından vazgeçmeye ikna etmeye yönelik bir pazarlık taktığı gibi görünüyor" yorumunu yaptı. Dergi şöyle devam etti:

"Türkiye, Avrupa'da şimdiden tedirginlik yarattı. Türkiye, özellikle İtalyan Edison gibi toprakları üzerinden gaz taşımak isteyen şirketlerden, taşınacak gazın altıda birinden fazlasının, satıcı tarafından Türk sınırında ödenen fiyattan kendisine satılmasını talep ediyor."

AB kaynaklarına dayanarak "Türkiye, resmi görüşmelerde kendisini Güney'in Ukrayna'sı olarak konumlamak istediğini söyledi. Bu da Avrupalılar alıcılarına güven vermedi" diye yazan Platts, üst düzey bir AB kaynağının "Eğer Türkiye, yapıcı bir rol oynamaya hazır değilse, rakip yollara kayacağız. Beyaz Akım, var olan gaz için tam gereken boyutta" dediğini de aktardı.(ANKA)