HABER

"AB üyeliği geçici bir heves değil"

Bakan Bağış, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin geçici bir heves olmadığını, stratejik bir hedef olduğunu belirterek, "İktidar ile muhalefet ve asker ile sivil arasında bir görüş ayrılığı yoktur" dedi.

ANKARA (İHA) - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomik ve Sosyal Konsey'in sivil kanadını oluşturan kuruluşların başkanları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde TOBB Birlik Merkezi'nde öğle yemeğinde biraraya geldi. Bağış, yemek öncesi yaptığı konuşmada, bugünün 'başmüzakereci' görevine atanışının birinci yıldönümü olduğunu belirterek, "Bana her zaman destek veren sivil toplum kuruluş temsilcileriyle bir arada olmaktan çok mutluyum" dedi.

"Türkiye'nin AB üyelik süreci geçici bir heves değil, stratejik bir hedeftir" diyen Bağış, "AB süreci, ülkemizde farklı kesimlerin, farklı kurumların, farklı sektörlerin hep beraber, elele vererek desteklediği bir süreçtir. Bu bir devlet politikasıdır. Bu süreçte iktidar ile muhalefet arasında, asker ve sivil arasında bir görüş ayrılığı yoktur" diye konuştu.

Herkesin Türkiye'nin AB standartlarında bir ülke olmasını istediğini vurgulayan Bağış, "Ülkemizin AB standartlarında bir demokrasiye, bir yargıya, işveren haklarına, işçi haklarına kavuşması için, AB standartlarında insan haklarına kavuşması için çabalıyoruz. Ama en önemli süreç bu ülkenin her bir bireyinin, AB vatandaşlarının sahip olduğu hak ve özgürlüklere kavuşmasıdır. İşte bu yüzden bu süreç önemlidir" şeklinde konuştu.

Bağış, AB'nin cumhuriyet tarihinin en önemli çağdaşlaşma hedefinin yanında en önemli demokratik açılımı da olduğunu dile getirerek, "Türkiye'de bir takım sorunlarımız var ama bu sorunları gözardı etmeden, kendi irademizle yüzleşiyoruz. Bu sorunları çözmek için de ortaya çok ciddi çözüm önerileri koyabiliyoruz" dedi.

AB yolunda sivil toplum örgütleriyle son bir yıl içerisinde 'çok iş' yaptıklarını ifade eden Bağış, "Ama bu ülkenin yapılacak çok işi var. Onun için yine elele vereceğiz" diye konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU: "AB SÜRECİNDE BİR BAKANIN MÜZAKERECİ OLARAK ATANMASI DÖNÜM NOKTASI OLDU"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da, Türkiye'nin AB sürecinde bir bakanın müzakereci olarak atanmasının bir dönüm noktası olduğunu belirterek, Bağış'ın 'başmüzakereci' olarak göreve atanmasının birinci yıldönümü olduğunu hatırlattı. "Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin AB sürecindeki yol haritasının nasıl olması gerektiğini gösteren somut gösterge buradaki tablodur" diyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Yani Türkiye'deki sivil toplum meslek örgütleriyle beraber, Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümeti hep beraber hareket etmek durumunda. AB süreci zaten bunun göstergesi. Bir yıllık performansı nedeniyle de Sayın Bakan'a teşekkür ediyoruz. Kendisi bu dönemde sivil toplum örgütleriyle diyaloğu daha fazla artırarak, bu sürecin içerisine katkıyı nasıl yapabilirizi, karşılıklı ortak aklı nasıl ortaya getirebileceğimizin en somut göstergesi Sayın Bakanımızın son bir yıllık çalışmasıdır."

Geri Dön