HABER

AB yasaları CHP'nin keyfini bekliyor

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Mecliste, AB yasalarının ''CHP'nin keyfini'' beklediğini öne sürerek, ''CHP, tam kadro şovdan vazgeçerse AB kurallarını tam oturturuz'' dedi.

TBMM (A.A) -Bağış, milletvekillerine gönderdiği masa bayrağını, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin reddetmesiyle ilgili soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

''Hediye olarak tüm vekillerimize gönderdiğimiz masa bayrağı daha geri gelmeden bir sayın milletvekilinden, 'hediyeyi kabul etmiyorum açıklaması geldi.' PR ve reklam için yapıldığı anlaşılıyor.

Bari bayrağı tutsaydı... Bayrağı da reddetmiş. Bayraktan ne istiyorsun? Bayrağı reddet, AB'yi reddet, demokrasiyi reddet, çağdaş hukuku reddet, AB hukukunu uyarlamak için getirdiğimiz yasa değişikliğini reddet, sonra 'şeffaflık' diye tek kanallı radyo yayını yap.

Mecliste, AB yasaları CHP'nin keyfini bekliyor. CHP, tam kadro şovdan vazgeçerse AB kurallarını tam oturturuz. Bütün kurallar ve kurumlar arasında tutarlılık olur. Tutarlı ve şeffaf bir hukukumuz olur. Sonra da bütün merak edilen, edilmeyen her şey açıkta konuşulur. O zaman şeffaflık, hukuk, bireysel haklar, özel hayat, kamu hayatı konularında herkese eşit kurallar uygulanmaya başlar. Türkiye'de de kural ve hukuk bütünlüğü yokken CHP'nin yaptığı, 'şeffaflık' diye fili bir tarafından tutup o taraftan tarifini yapmak. O iş öyle değil. AB kuralları ve şeffaflık, Türkiye'de şeffaflıktan en fazla korkan bir partinin sözcü ve kalemşörlerinin ağzına, eline yakışmıyor. AB yasalarını engelleyip, sonra 'şeffaflık' diye ortalıkta şov yapamazsınız.

Neden bu milletvekili bayrağı yollamış hala anlamadım. Bayrağın maliyeti olmaz. Ucuz kahramanlığın da sadece o şovu yapana maliyeti vardır. Diğer şov yapacak CHP milletvekillerine de rica ediyorum; bayrağı geri yollamayın, ayıptır. O sizin de bayrağınız.''

Geri Dön