ABBA hayranına kazandırdı

ABBA hayranı Nordin, yıllardır topladığı gruba ait 25 bin objeyi satışa sundu.

ABBA hayranına kazandırdı

Çılgın hayran yaklaşık 39 yıldır biriktirdiği objelerden 64 bin 500 euro kazandı. Stockholm Müzayede Evi tarafından yapılan açıklamada, pek çok objenin alıcı bulmadığı ve 95 bin euro beklenen müzayededen sadece 64 bin 500 euro gelir sağlandığı belirtildi. Ancak objelerin sahibi ve aynı zamanda grubun koyu bir hayranı olan Thomas Nordin yine de satıştan memnun olduğunu söyledi.

Müzayedeci Christian Minnhagen, iki gün boyunca internet üzerinden yapılan açık artırmadan elde edilen gelirin beklenenden düşük olduğunu ifade ederek "Ancak bunun bir başlangıç olduğunu unutmamak gerek. Sunulan bazı parçalar beklentilerin de üzerine çıktı” diye konuştu..

Müzayedede, 1981 tarihli maksi single'ın 4 bin 800 euroya (42 bin kron) alıcı bulduğu ve bunun gerçek değerinin iki katı olduğu kaydedildi. ABBA'nın menajeri Stig Anderson'ın 50'inci yaş günü vesilesiyle üretilen plaktan dünyada sadece 200 adet bulunuyor.

37 sandıkta topladı

Nordin, gruba ait anı objeleri toplamaya ABBA'nın 1974 yılındaki Eurovision başarısından sonra başlamış. O dönemde dokuz yaşında olan Nordin'in koleksiyonu zaman içinde 37 sandığı dolduran 25 bin parçaya ulaşmış.

Bugün 48 yaşında olan ABBA hayranı, sadece üç objeyi elinde tutmak istiyor. Bunlardan biri grup üyeleri Agnetha Fältskog, Anni - Frid (Frida) Lyngstad, Benny Andersson ve Björn Ulvaeus tarafından imzalanmış bir posta kartı.

1970'li yıllarda diskolarda çalan şarkılarıyla popüler olan ABBA'nın "The Winner takes it all”, "Money, Money, Money” ve "Take a Chance on Me” hâlâ hatırlanan eserleri. Grup 1983 yılında dağılmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

AFP, BS/HS

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler