HABER

''Abbas, devre dışı kalmıştır''

KUDÜS - İsrail Dışişleri Bakan Vekili Tzipi Livni, radikal İslamcı Hamas örgütünün seçimleri kazanması ile birlikte, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın "devri dışı" kaldığını söyledi.

Livni, ABD'nin Yakındoğu Sorunlarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch ile Hamas'ın seçimleri kazanmasından sonra Abbas'la ilişkilerin nasıl sürdürüleceğinin ele alındığı bir görüşme yaptı.

Livni görüşmeden sonra İsrail Radyosu'na yaptığı açıklamada, "Abbas terörist bir yönetimi gizleyen incir yaprağı olamaz. Ebu Mazen (Abbas) arkasında saklanan çirkin terörün güzel yüzü olamaz" dedi.

Hamas yönetiminin İsrail'in tanınma ve şiddeti kınama isteği konusunda karar vermesi gerektiğini belirten Livni, "Bu meselede Abbas konu dışı. Hamas yeni hükümeti kuracak ve tek meşru lider olarak Ebu Mazen'in kollarında kendimizi avutmanın yanlış olacağını düşünüyorum. Biz gerçeklikle, olduğu gibi başetmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Doğu Kudüs'teki ABD konsolosluğunun sözcüsü Micaela Schweitzer-Bluhm ise Livni'nin açıklamasına değinmeden, "Ebu Mazen konusunda, kendisini tümüyle desteklemeye devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön