HABER

Abbas: Filistinliler cezalandırılmasın

RAMALLAH (İHA) - Batı Şeria'nın Ramallah şehrinde bugün yapılan Filistin parlamentosu oturumunda konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçen ay gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde Hamas hareketinin zaferle çıkmasını sağlayan Filistinli seçmenin cezalandırılmaması çağrısında bulundu.

Uluslararası toplum ve İsrail'e çağrıda bulunan Mahmud Abbas, "Seçimler sonucu Hamas'ın çoğunluğu kazanması neticesi içeride meydana gelen değişiklik halkımıza yeni saldırıların başlatılması için bir sebep teşkil etmemelidir. Filistin halkı demokratik tercihlerini yaptıkları için cezalandırılmamalıdır. Filistin liderliği ve ben, bu şantajı reddediyoruz ve uluslararası toplumdan bunu kınamasını istiyoruz" dedi.

İsrail yönetimi Hamas'ın seçimi kazanmasını kabul etmeyerek Filistinlilerin Batı Şeria'dan Gazze'ye geçişlerine kısıtlamalar getirmiş ve Filistin yönetimine gümrük ödemelerini durdurmuştu. İsrail'e ilave olarak AB ve ABD de Hamas'ın yeni hükümeti kurması halinde Filistin yönetimine finans yardımını durdurma tehdidinde bulunmuşlardı.

25 Ocak'ta yapılan parlamento seçimlerini büyük bir farkla kazanan Hamas'ın önümüzdeki günlerde hükümeti kurması bekleniyor.
Parlamentoya seçilen yeni üyelerin yemin ettikleri parlamento oturumunda konuşan Mahmud Abbas, "Filistin yönetimi başkanlığı ve hükümeti gerçek bir stratejik opsiyon olarak görüşmelere başladı. Ciddi ve akıllı görüşmeler bizi ulusal hedeflerimize ulaştıracaktır. Hamas bugüne kadar yapılan bütün anlaşmalara saygı duymalıdır. Bütün imzalanmış anlaşmalara uymalıdır" diye konuştu.

Filistin lideri Abbas, "Mücadelemizde askeri bir çözüm yoktur. Sadece eşit taraflar olarak yapılacak görüşmelerle şiddet döngüsüne son verilebilir. Yarın değil bugün barış yapın ve böylece iki komşu devlet olarak yaşayalım" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler