HABER

Abbas: "Karar tasarısı ABD'nin ciddiyetinin kanıtı"

Tunus - Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD'nin dün BM Güvenlik Konseyine sunduğu karar tasarısının, ciddiyetinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

ABD'deki Annapolis zirvesinden sonra uğradığı Tunus'tan ayrılmak üzere olan Abbas, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, dün ABD'nin İsrail ile Filistinliler arasındaki müzakereleri himaye etmek amacıyla Güvenlik Konseyinin karar tasarısı sunmasını değerlendirdi.

Abbas, "Bu, ABD'nin Annapolis'te başlayan sürece verdiği desteğin derecesini gösteren ciddi bir davranıştır" ifadesini kullandı.

Tunus'tan sonra Mısır'ın başkenti Kahire'ye geçecek olan Abbas, İsrail ile Filistin arasında 12 aralıkta başlayacak müzakerelerin, ABD BAşkanı George Bush'un görev süresi sona ermeden bir Filistin devleti kurulması için "tarihi bir şans" olduğunu da belirtti.

Müzakerelerin "zorlu ve karmaşık" olmasını beklediğini de ifade eden Abbas, İsrail'in yerleşim birimlerine insan yerleştirme faaliyetlerini dondurmak, Kudüs'te Filistinlilere ait kurumları yeniden açmak ve Eylül 2000'den önceki sınırlara çekilmekle işe başlaması gerektiğini söyledi ve İsrail'i Annapolis'te kendisine verilen mesajı ve Arap devletlerinin desteğini iyi kavramaya çağırdı.

Tunus Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'yi ziyaret etmek amacıyla dün Tunus'a uğrayan Abbas, buradan Kahire'ye geçecek.

AA

Geri Dön