Abbas: Ortadoğu'da barış için Filistin şart

RAMALLAH (İHA) - Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, Ortadoğu sorununun, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması ve çatallı konulardaki uyuşmazlıkların ortadan kaldırılmasıyla çözülmesi çağrısını yineledi.

Kudüs'ün gelecekte kurulacak Filistin devletinin başkenti olması gerektiğini belirten Abbas, mülteciler, sınırlar ve su kaynaklarının kullanımı gibi konularda da

mutabakata varılmasının şart olduğunu söyledi.

8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle Ramallah'da düzenlenen bir konferansta konuşan Abbas, İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların serbest bırakılmadığı sürece bir barış anlaşmasının sözkonusu olmayacağını ifade etti.

Hamas'ın geçtiğimiz yıl kontrolü ele geçirdiği Gazze Şeridi'nde yaşayan halka desteklerinin süreceğini belirten Abbas, "Filistin Yönetimi'nin Gazze'de varlık gösterememesi, orada yaşayanlara yönelik sorumluluklarımızı yerine getirmeyeceğimiz manasına gelmiyor" dedi.

Gazze ve Batı Şeria arasındaki bölünmenin diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurgulayan Abbas, Hamas'ın "yaptıkları hatalara rağmen" Filistin halkının güçlü bir parçası olduğunu belirtti. Abbas ayrıca, diyaloga zemin hazırlanması için Hamas'ın Gazze Şeridi'ndeki kontrolüne son vermesini istedi.