HABER

Abbas ve Rice, bir araya geldi

Kudüs - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden, Ürdün sınırındaki Eriha'da bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas ile ulusal birlik hükümeti görüşmelerinin tıkandığını söyledi.

Abbas ve Rice, kısa bir süre görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenlediler. Filistin Devlet Başkanı Abbas, Filistin halkının son 8-9 aydır uluslararası ambargo altında olduğuna, maaşlarının ödenmediğine ve zor günler geçirdiğine işaret etti. Hamas hükümetinin İsrail'i ve uluslararası anlaşmaları tanımaması, şiddete son vermeyi kabul etmemesi nedeniyle içine girilen zor durum karşısında, El Fetih'in koalisyon hükümeti görüşmelerine gittiğini belirten Abbas, "Ne yazık ki ulusal birlik hükümeti görüşmeleri tıkanmıştır. Bir anlaşmaya varamadık" diye konuştu.

Filistin Devlet Başkanı olarak, yeni hükümeti Hamas ya da El Fetih'ten birinin kurması üzerinde durmadığını, kişileri tartışmadıklarını belirten Abbas, önemli olanın ambargonun ortadan kaldırılması olduğunu ve bunu sağlayacak yollar bulunduğunu kaydetti. Abbas, önümüzdeki günlerde Filistin Kurtuluş Örgütü üst yönetimi ile bir araya gelerek, yeni hükümetin oluşturulması seçenekleri üzerinde görüş alışverişinde bulunacaklarını da ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise İsrail ile Filistin arasında Gazze Şeridi'nde ilan edilen ateşkese değindi ve her iki tarafın, bunun daha geniş kapsamlı ve sürekli ateşkese dönüştürülmesi için çaba göstereceklerini umut ettiğini belirtti. Rice, böyle bir anlaşmanın, barış sürecine ve İsrail'in yanı başında bir Filistin devleti kurulmasına da yardımcı olacağını dile getirdi. Rice, ülkesinin, barış çabalarının yeniden başlatılmasına dikkatini vereceğinin de altını çizdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön